MEB'den Esat Oktay Yıldıran açıklaması: Bu kararı tasvip etmemiz mümkün değildir

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), İzmir'de bir okula Esat Oktay Yıldıran isminin verilmesine yönelik kararı tasvip etmediğini açıkladı. Yapılan açıklamada, "MEB Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliği'ne göre ad verme yetkisi olan valiliğe gerekli bilgi verilmiştir" ifadelerine yer verildi.

EĞİTİM 26.12.2023, 17:30
3
MEB'den Esat Oktay Yıldıran açıklaması: Bu kararı tasvip etmemiz mümkün değildir
İzmir'de bir okula 12 Eylül darbesi döneminde Diyarbakır Cezaevi'nde yaptığı işkencelerle hatırlanan Esat Oktay Yıldıran isminin verilmesine yönelik tepkiler üzerine Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bir açıklama yapıldı.
Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Öteden beri toplumun adalet duygusunu inciten ve vicdanını yaralayan hadiselerle birlikte anılan isimlerin, caddelerden, okullardan kaldırılması şeklindeki uygulamalar göz önüne alındığında, böyle bir uygulamanın Bakanlığımızca tasvip edilemeyecek bir hata olduğu kolaylıkla anlaşılabilir. Hangi dönemde alınmış olursa olsun hafızalarımızdaki derin izlerini koruyan bir dönemin yanlışlarını bugüne taşıma anlamına gelen bu kararı tasvip etmemiz mümkün değildir. Adil bir hafızayı tesis etmek ve geçmişteki acıların ürünü olan yaraları sarmak için çaba sarf etmeye devam edeceğimizin bilinmesini isteriz. Bu bağlamda, Milli Eğitim Bakanlığı Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliği'ne göre ad verme yetkisi olan valiliğe (İzmir Valiliği) gerekli bilgi verilmiştir."

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 04 Mart 2024
İmsak 05:39
Güneş 06:58
Öğle 12:55
İkindi 16:09
Akşam 18:42
Yatsı 19:57
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı