Meclis gündemi yoğun: Plan ve bütçe görüşmeleri ile deprem gündem maddeleri olacak!

Türkiye Büyük Millet Meclisi, yeni haftaya da yoğun bir programla başlıyor. TBMM Genel Kurulu'nda, kentsel dönüşümle ilgili düzenlemeler içeren kanun teklifinin görüşmeleri sürdürülecek. Ayrıca, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda dört bakanlığın bütçesi ele alınacak.

SİYASET 06.11.2023, 09:00
Meclis gündemi yoğun: Plan ve bütçe görüşmeleri ile deprem gündem maddeleri olacak!
TBMM Genel Kurulu'nda bu hafta, "Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi" üzerine görüşmeler yapılacak. Haftalık çalışmalar yarın başlayacak Genel Kurul'da bu teklif ele alınacak.
Kanun teklifine göre, riskli yapı tespiti ya Kentsel Dönüşüm Başkanlığı ya da ilgili idare tarafından resen yapılabilir. Riskli yapıların yıkılması için maliklere 90 günden fazla olmayacak şekilde süre verilecek ve yapıların tahliyesi zorla yapılacak durumlarda kolluk kuvveti tarafından gerçekleştirilebilecek. Kentsel dönüşüm, maliklerin salt çoğunluğunun aldığı kararla başlatılabilecek.
Teklifte ayrıca, deprem bölgelerinde yıkım kararlarının iptali nedeniyle yıkılamayan binalarla ilgili yargı süreçlerinin hızlandırılmasına dair düzenlemeler de bulunuyor.
Ayrıca, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, 2024 bütçesinin görüşmelerine devam edilecek. Komisyon, 7 Kasım Salı günü Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, 8 Kasım Çarşamba günü İçişleri Bakanlığı, 9 Kasım Perşembe günü Sağlık Bakanlığı, ve 10 Kasım Cuma günü Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının 2024 yılı bütçelerini ele alacak.
Diğer bir önemli gündem maddesi ise Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu'nda beklenen Aile ve Gençlik Fonu Kurulması Hakkında Kanun Teklifi'nin görüşmelerine başlanacak.
TBMM'de grupları bulunan siyasi partiler, Salı ve Çarşamba günleri grup toplantıları düzenleyecekler. Bu toplantılarda güncel siyasi konular ve partilerin görüşleri gündeme gelecek.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 04 Aralık 2023
İmsak 06:03
Güneş 07:28
Öğle 12:34
İkindi 15:07
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı