Mecliste yoğun hafta: TSK'da personel kanunu değişikliği, öğretmene saldırıya caydırıcı ceza, yeni yargı paketi ve daha fazlası!

Türkiye Büyük Millet Meclisi yoğun gündem ile yeni haftaya başlayacak. Mecliste görüşülecek maddeler arasında TSK'da personel kanunu değişikliği, öğretmene saldırıya caydırıcı ceza, yeni yargı paketi ve daha fazlası yer alacak. İşte detaylar..

GÜNDEM 10.06.2024, 08:30
1
Mecliste yoğun hafta: TSK'da personel kanunu değişikliği, öğretmene saldırıya caydırıcı ceza, yeni yargı paketi ve daha fazlası!
Türkiye Büyük Millet Meclisi bugün itibari ile yoğun bir çalışma haftasına giriyor. 
9'uncu yargı paketinin görüşüldüğü TBMM'de bu hafta önemli kararlar alınması doğrultusunda görüşmeler gerçekleştirilecek. Türk Silahı Kuvvetleri'nde disiplin cezalarına denetim uygulanması, Eğitimde şiddet suçuna caydırıcı cezalar getirilmesi ve 9'uncu yargı paketi Meclis gündeminde olacak.

Mecliste görüşülecek konular arasında yer alan Türk Silahlı Kuvvetleri'nde (TSK) disiplin cezalarına denetim getirilmesine ilişkin madde içeriği de dikkat çekiyor. 
Öyle ki askeri personelin ilişik kesmeyle sonuçlanan disiplin cezalarına itiraz edebilmeleri için bir üst makama başvuru hakkı tanınacak. Bu sayede olası haksızlıkların önüne geçilmesi amaçlanıyor. Ayrıca, TSK personelinin kimlik ve görevlerinin sosyal medya platformları başta olmak üzere tüm kitle iletişim araçlarında izinsiz yayınlanması yasaklanıyor. Operasyonlar nedeniyle astsubaylık geçiş sınavlarına katılamayan uzman erbaşlara da ilave sınav hakkı verilecek.

Kamuoyuna yansıyan okullarda velilerin ve öğrencilerin öğretmenlere karşı uyguladığı şiddetin sona erdirilmesine yönelikte adımlar atılacak.
Eğitim camiasında şiddete karşı caydırıcılık artacak. Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda değişiklik öngören kanun teklifi ile tüm eğitim çalışanlarına yönelik tehdit, hakaret, direnme ve saldırı gibi suçlarda cezalar yüzde 50 oranında artacak. Şiddet olaylarında hapis cezası ertelenemeyecek ve doğrudan tutuklama sebebi sayılarak tutuksuz yargılama yolu kapatılacak. Ayrıca Milli Eğitim Akademisi kurulacak ve öğretmen adayları atamalarından önce burada eğitim alacak.

9. Yargı Paketi TBMM'ye sunuluyor. Bu pakette cezasızlık algısının ortadan kaldırılmasına yönelik düzenlemeler yer alacak. Casusluk faaliyetleri ile etkin mücadele için Türk Ceza Kanunu'na yeni madde eklenecek.

Öte yandan başıboş köpekler için de çözüm aranıyor. AK Parti grubu, Kurban Bayramı öncesi bu konuda bir çalışma yürütecek.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 24 Haziran 2024
İmsak 03:28
Güneş 05:13
Öğle 12:46
İkindi 16:37
Akşam 20:09
Yatsı 21:47
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı