Mehmed Zahid Kotku Hazretleri, vefatının 43. sene-i devriyesinde dua ve rahmetle anıldı

Türkiye’nin önde gelen âlimlerinden olan gönüller sultanı Mehmed Zahid Kotku Efendi Hazretleri, ahirete irtihalinin 43’üncü sene-i devriyesinde rahmetle ve dualarla anıldı.

GÜNDEM 14.11.2023, 04:35
Mehmed Zahid Kotku Hazretleri, vefatının 43. sene-i devriyesinde dua ve rahmetle anıldı
Millî Görüş lideri merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hoca’mızın akıl hocası ve manevi üstadı olan Mehmed Zahid Kotku Efendi Hazretleri, “Görünmeyen Üniversite” namıyla anılıyordu…
İslam âleminin maddi ve manevi gelişimi adına büyük hizmetler ortaya koyan Türkiye’nin önde gelen âlimlerinden olan gönüller sultanı Mehmed Zahid Kotku Efendi Hazretleri, ahirete irtihalinin 43’üncü sene-i devriyesinde rahmetle ve dualarla yâd ediliyor. 13 Kasım 1980 tarihinde bir hac dönüşünde rahmet-i Rahman’a kavuşan Mehmed Zahid Kotku Efendi Hazretleri, ömrünü İslam’a hizmete vakfetmiş, binlerce talebe yetiştirmiş ve birçok eser ortaya koymuştu. “Görünmeyen Üniversite” namıyla anılan Mehmed Zahid Kotku Efendi Hazretleri, Millî Görüş için de önemli hizmetlerde bulunmuştu. Millî Görüş lideri merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hoca’mızın akıl hocası ve manevi üstadı olan Mehmed Zahid Kotku Efendi Hazretleri, sadece manevi ilimlerde değil, fenni ilimlerde de talebelerin yetişmesine ön ayak olmuştu… 

Mehmed Zahid Kotku, Osmanlı Devleti’nin son yıllarına denk gelen 1897 yılında Bursa’da dünyaya geldi. İlkokulu Bursa Oruçbey İbtidâîsi’nde okudu. Ortaöğretimi Maksem İdâdîsi ve Bursa Sanâyi-i Nefîse Mektebi’nde gören Hocaefendi, o sıralarda başlayan Birinci Dünya Harbi nedeniyle on sekiz yaşında askere giderek cihat vazifesini ifa etti. Uzun zaman askerlik yaptığından dolayı tehlikeli günler ve hastalıklar yaşadı. Osmanlı ordusunun Suriye’den çekilmesiyle birlikte zor da olsa İstanbul’a döndü. İstanbul’da yazıcı olarak askerliğine devam etti. Askerlik sebebiyle İstanbul’da kaldığı zamanlarda dini toplantılara, özel derslere ve camilerdeki vaazlara devam etti. Hocaefendi, daha sonra bir dönem Bursa’da imam-hatiplik yapsa da İstanbul’a döndü ve vefatına kadar “görünmeyen üniversitesinde” binlerce öğrenci yetiştirdi.

Vatan topraklarımızda yetişmiş en değerli İslam âlimlerinden olan Mehmed Zahid Kotku Hocaefendi, hayatı boyunca Müslümanların gelişimi ve ilerlemesi için mücadele vermişti. Binlerce talebenin yetişmesi için önemli bir çaba sarf eden Mehmed Zahid Kotku Hocaefendi, yalnızca manevi ilimlerde değil, fenni ilimlerde de çok sayıda öğrenci yetişmesinde emek vermişti. Mehmed Zahid Kotku Hocaefendi’nin en gözde öğrencilerinden olan merhum Erbakan Hoca’mızın iyi bir mühendis ve kaliteli bir siyasetçi olmasında çok büyük emekleri bulunuyordu.

Hayatının son yıllarını rahatsızlıklarla geçiren Kotku Hocaefendi, şiddetli ağrıları olmasına rağmen sohbetlerine devam etti. 1979 yılının yazında uzunca bir süre kalmak için gittiği Hicaz’dan 1980 senesinin Şubat’ında ağır hasta olarak döndü. Dönüşünden bir ay sonra ameliyat edildi ve yavaş yavaş düzeldi. Öyle ki ağır hastalıklar ve ameliyatlarla geçirdiği 1980 senesinin Ramazan orucunu aksatmadan tuttu. Teravih namazını hatimle kılan Hocaefendi, sohbetlerini de ihmal etmedi. Aynı sene, hac vazifesini yerine getirmek için kutsal topraklara gitti. Fakat hastalığı tekrarladı ve hac vazifesini güçlükle tamamladı. Peygamberimiz’in (s.a.s.) kabrini ziyaret ettikten sonra Kasım 1980’de ağır hasta olarak İstanbul’a döndü ve bir hafta sonra 13 Kasım 1980 Perşembe günü öğleye yakın vefat etti.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 08 Aralık 2023
İmsak 06:06
Güneş 07:32
Öğle 12:35
İkindi 15:08
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı