Mehmet Şükrü Akkaya kimdir? Mehmet Şükrü Akkaya'nın eserleri nelerdir?

Mehmet Şükrü Akkaya, Türk Edebiyatına önemli eserler kazandırmıştır. Peki Mehmet Şükrü Akkaya kimdir? İşte merak edilenler.

GÜNDEM 23.01.2024, 14:10
Mehmet Şükrü Akkaya kimdir? Mehmet Şükrü Akkaya'nın eserleri nelerdir?
Mehmet Şükrü Akkaya, eserleri ve yazı diliyle Türk Edebiyatının tanınan isimlerindendir. Peki, Eti Tarih ve Medeniyeti, Osmanlı Devleti’nin Kuruluşu ve Eski Alman Destanlarında Atilla’nın Akisleri eserlerinin yazarı Mehmet Şükrü Akkaya kimdir? Mehmet Şükrü Akkaya nerelidir? İşte Mehmet Şükrü Akkaya hakkında merak edilenler. 

Dil Bilgini ve tarihçi Mehmet Şükrü Akkaya, İlk öğrenimini Sıvas'ta yaptıktan sonra askeri ortaokula girdi. İstanbul Kuleli Askeri Lisesine geçti, son sınıfta iken Birinci Dünya Savaşı'na katılmak üzere okuldan ayrıldı. Mustafa Kemal'in tümeninde Arıburnu'nda savaştı, yararlıklar göstererek madalyalar aldı. Tedavi edilmek üzere Almanya'ya gitti. Askeri öğrenci müfettişliğine getirildi. Yurda dönüşünde Harbokulu Almanca öğretmenliğine atandı. (1920) Askerlikten ayrıldı. Dil ve tarih konularında öğrenim görmek üzere yeniden Almanya'ya gitti (1927). Münich, Breslav, Berlin Üniversitelerinde Alman, Arap ve Fars edebiyatı ve tarihi öğrenimi gördü, doktora ver- di. Yurda dönünce (1931) Dil encümenine yardımcı üye, Ankara Erkek Lisesinde Almanca öğretmeni oldu. İkinci Dil Kurultayına sunduğu "Dil düzelmesi üzerine dü- şünceler» tezi Atatürk tarafından beğenildi ve Dil Kurumu'na uzman üye oldu. Gazi Eğitim Enstitüsü, Yüksek Ziraat Ens., Siyasal Bilgiler Okulu, Harp Akademisi gibi okullarda Almanca öğretmenliğini sürdürdü. Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesinde doçent olarak 24 yıl çalıştı.
Şükrü Akkaya, bilim ile yazarlığı birlikte yürüttü. Dil konularında derinlemesine yaptığı inceleme ve araştırmalarının hem bilimselliği; hem de anlatımındaki ustalıkla dikkati çekti. Askerlik mesleği yanında kültür ve uygarlık tarihi konusundaki çalışmalarını başarıyla sürdürdü.
Mehmet Şükrü Akkaya'nın kaleme aldığı eserler: 
1. Eski Alman Destanlarında Atilla'nın Akisleri (1944). 2. Eti Tarihi ve Medeniyeti (1934). 3. Etrüsk Kültürü ve Roma kültürüne Tesiri (1936). 4. Humanizm'in Çıkışı ve Yayılışı (1947). 5. Tarih İlminin Tarihi (2 bölüm 1938).

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 02 Mart 2024
İmsak 05:42
Güneş 07:01
Öğle 12:56
İkindi 16:08
Akşam 18:41
Yatsı 19:55
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı