Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın: Ekonomik kayıpların büyüdüğü görülmeli

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, son dönemde bölgesel gelişmeler neticesinde ekonomide gerçekleşen gelişmelerden başta kamu görevlileri olmak üzere her kesimin etkilendiğine dikkat çekerek, “Mevcut durum itibarıyla; ‘kamu görevlilerinin enflasyon farkı alacağı artıyor’ söylemini değil, ‘kamu görevlilerinin ekonomik kayıpları artıyor’ gerçeğini görmek gerekiyor” dedi.

EKONOMİ 04.11.2023, 04:35
Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın: Ekonomik kayıpların büyüdüğü görülmeli
Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verilerinden hareketle kamu çalışanlarının kayıplarına dikkat çekti. Özellikle bölge ülkelerinde yaşanan gelişmelere dikkat çeken Yalçın, ekonominin ve enflasyon beklenti ve tahminlerini sürekli yukarı yönlü güncellenmesine neden olduğunu belirterek, “Pandemi, Ukrayna- Rusya Savaşı ve ardından işgalci İsrail’in Filistin halkına zulmü ve soykırımı; her ne kadar ülkemiz sınırları içerisinde olmasa da coğrafyamız üzerinde ve her bir bireyimizi ekonomik, sosyal ve siyasi olarak olumsuz etkiliyor. Son dönemlerde yaşanan bu gelişmelerden en çok etkilenen kesim ise başta kamu görevlilerimiz olmak üzere sabit gelirliler olduğu unutulmamalıdır” dedi.

Ocak ayında kamu görevlilerinin maaş artışının enflasyon farkı ile yüzde 50-52 seviyelerinde gerçekleşeceğinin beklendiğini hatırlatan Yalçın, kamu görevlileri kayıp yaşıyor söyleminin Ocak ayında bırakılması gerektiğini belirterek, “Ocak ayında yapılacak düzenlemede, hem kamu görevlileri hem de kamu görevlisi emeklileri yönüyle kayıpların telafi edilmesi gerekmektedir. Mevcut durum itibariyle; ‘kamu görevlilerinin enflasyon farkı alacağı artıyor’ söylemini değil, ‘kamu görevlilerinin ekonomik kayıpları artıyor’ gerçeğini görmek gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Özellikle 2 aylık süreçte mevsimsel etkiler ile giderlerin büyük oranda artacağı bir dönem olacağını belirten Yalçın, gelirin giderler karşısında ucu ucuna paylaşılacağı bir dönem olacağının altını çizerek, “Özellikle savaşın etkisiyle enerji ve hammadde tarafında gerçekleşen olağanüstü artış, piyasalara yansıdığında gelir ve giderlerin denkleştirilmesi güçleşecektir. Enflasyon farkının ‘dönem içerisinde yaşanan kayıp’ ve ‘kamu görevlilerinin geçmişe değil geleceğe yönelik kayıpları telafi ediliyor’ gerçekliği unutulmamalıdır” diye belirtti.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 29 Kasım 2023
İmsak 05:59
Güneş 07:24
Öğle 12:32
İkindi 15:08
Akşam 17:30
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı