Memur ve memur emeklisi maaşlarında refah payı detayı ortaya çıktı!

Türkiye genelinde milyonlarca memur ve memur emeklisi vatandaşımız Temmuz ayında yapılacak zammını beklerken, refah payı detayını SGK Uzmanı İsa Karakaş canlı yayında açıkladı

EKONOMİ 06.06.2024, 10:10
1
Memur ve memur emeklisi maaşlarında refah payı detayı ortaya çıktı!
Milyonlarca emekli memur ve memurlar Temmuz ayında verilecek zam oranını beklerken, Memur emeklisi maaş zamlarına refah payının eklenip eklenmeyeceği merak konusu oldu. Uzman isimler konuyla alakalı beklentileri açıklamaya devam ediyor. Son olarak SGK uzmanı İsa Karakaş canlı yayında detayları paylaştı. Mayıs ayı enflasyon verilerinin TÜİK tarafından açıklamasından sonra emeklilerin zam oranı ortaya çıkmaya başladı. Peki Refah payı maaşlara eklenecek mi ? 
SGK uzmanı İsa Karakaş, canlı yayında kulis bilgisi aktardı. Karakaş, özel bir kanalın canlı yayınında refah payı detayıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Karakaş, maaş zamlarında 3 yeni beklenti duyurdu. 
Karakaş, memurlara refah payının verilmeyeceğini net şekilde dile getirdi. Aldığı kulis bilgisi ve duyumların bu yönde olduğunu ifade etti.
MEMUR EMEKLİSİ DURUMU FARKLI 
SGK uzmanı Karakaş, memur emeklisinin durumunun farklı olduğunu belirterek, “75 yıldan beri memur, memur emeklisine bakıyordu. Az önce de söyledik. Seyyanen zam verilmediği için, ocakta refah verilmediği için çalışırken emekli olduğu zaman maaşın yüzde 70 birini alırken yüzde 40'lara düştü.” ifadelerini kullandı. Refah payı ve seyyanen zam verilmeyeceğinin göz önünde bulundurulması gerektiğini söyleyen Karakaş, memur emeklisi maaşının ne kadar olacağını açıkladı. 
 Karakaş, “Seyyanen zam verilmeden refah verilmeden eşitleme yapılmadan memurlara yapılacak olan zam bugün itibariyle yüzde 17,57'dir.”
Karakaş, “Eğer memur olarak çalışıyorsanız maaşınızı yüzde 17, 57 ile çarptığınız zaman bugün itibariyle alacağınız zamlı maaşı görürsünüz refah payı hariç.” ifadelerini kullandı.
Karakaş “Şimdi hükümet ya ben ocak ayında SSK Bağ-Kur emeklilerine eşitleme yaptım. Dolayısıyla memur emeklerine de eşitleme yapmam gerekir derse en düşük en düşük memur emeklisinin maaşı 18.535 TL ye varacak.”
Karakaş, “Memur emekleri diyorlar ki: 2023 Temmuz'dan Haziran ayı dahil devletten 120 bin 792 TL alacağımız var. Bu devlet sözüdür. Devlet borcunu ödesin. Seyyanen zamdan kaynaklanan bir rakam bu.” diyerek konuya açıklık getirdi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 24 Haziran 2024
İmsak 03:28
Güneş 05:13
Öğle 12:46
İkindi 16:37
Akşam 20:09
Yatsı 21:47
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı