Son Dakika

Merkez Bankası açıkladı: Reel kesim güven endeksi yükseldi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, mevsimsellikten arındırılmış Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE-MA), eylülde bir önceki aya göre 0,5 puan arttı.

EKONOMİ 25.09.2023, 13:30
Merkez Bankası açıkladı: Reel kesim güven endeksi yükseldi
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, mevsimsellikten arındırılmış Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE-MA), eylülde bir önceki aya göre 0,5 puan arttı. Endeks, 105,1 seviyesine ulaştı.
TCMB'nin verilerine göre, Reel Kesim Güven Endeksi'nde yaşanan bu artış, genel gidişat, gelecek üç aydaki toplam istihdam, mevcut mamul mal stoku ve sabit sermaye yatırım harcamasına ilişkin değerlendirmelerin endeksi artış yönünde etkilediği şeklinde açıklandı. Ancak, mevcut toplam sipariş miktarı, gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, son üç aydaki toplam sipariş miktarı ve gelecek üç aydaki üretim hacmine ilişkin değerlendirmelerin endeksi azalış yönünde etkilediği belirtildi.
Mevsimsellikten arındırılmamış Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE) ise bir önceki aya göre 0,6 puan azalarak 104,4 seviyesine geriledi. TCMB'nin açıklamasına göre, son üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi ve iç piyasa sipariş miktarında artış bildirenler lehine olan seyrin bir önceki aya göre zayıfladığı, ihracat sipariş miktarında artış bildirenler lehine olan seyrin ise bir önceki aya göre güçlendiği görüldü.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 07 Aralık 2023
İmsak 06:05
Güneş 07:31
Öğle 12:35
İkindi 15:08
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı