Merzifon nerenin ilçesi, nerede, hangi şehirde? Merzifon nasıl bir yer?

Otantik yapısı ile dikkatleri üstüne çeken Merzifon, Orta Karadeniz bölgesinde yer almaktadır. Merzifon, tarihi ve gezilecek yerleri gibi birçok şey ile merak konusu olmuştur. İşte Merzifon hakkında bilgiler…

AİLE 03.04.2024, 03:45
2
Merzifon nerenin ilçesi, nerede, hangi şehirde? Merzifon nasıl bir yer?
Merzifon, tarihi boyunca birçok özelliği ile dikkat çekmiştir. Merzifon denildiği zaman akıllara gelen ilk şeylerden bir tanesi Merzifon eşeğidir. Bu eşeğin ünlü olmasının nedeni bir efsaneye dayanmaktadır. Efsaneye göre Merzifon eşekleri en eski dönemlerde bile bölgede dolaşarak ticaret yapmak için gelen insanlara eşlik etmiştir. Bu eşekler, halk edebiyatı için de önemli bir öğe olmuşlardır. Merzifon denildiği zaman akıllara gelen bir diğer şey ise keşkek yemeğidir. Merzifon usulü keşkek yemeği, birçok yörenin aksine yoğurt ve tavuk eti kullanılarak yapılmaktadır. Bu leziz yemek, bölgeyi ziyaret ettiğiniz zaman mutlaka tatmanız gereken bir yemektir.
Merzifon, Amasya ilinin ilçesidir.
Merzifon, Amasya’nın güneydoğusunda yer almaktadır. Merzifon’un konumu ile ilgili en çok dikkat çeken nokta, Doğu Karadeniz ile İç Anadolu bölgeleri arasında bir geçiş noktası oluşturmasıdır. Merzifon, bağlı olduğu Amasya şehrinin Gümüşhacıköy, Suluova ve merkez ilçeleri ile komşudur. Buna ek olarak Merzifon, Samsun ve Çorum şehirleri ile de komşudur. Merzifon’un bulunduğu bölge genel olarak hafif eğimli bir bölgedir. Bölgenin bulunduğu noktadan dolayı sık sık yağış alması söz konusudur.
Merzifon’un nüfusu toplamda 73.266 kişidir. Nüfusun kente ve kıra olan dağılımı neredeyse eşittir. Merzifon, son yıllarda göç alan bir ilçe olmuştur. Bu durumun sebepleri başlıca; bölgenin insanının çok sıcakkanlı olması, ev kiralarının uygun olması ve temiz bir havaya sahip olmasıdır. Merzifon’un Samsun ve Çorum ile komşu olması da ulaşım açısından rahat bir ilçe olmasını sağlamıştır.
Merzifon ilçesinin oldukça köklü bir tarihi bulunmaktadır. Bölgenin ilk olarak Antik dönemde yerleşim yeri olarak kullanıldığı düşünülmektedir. Antik dönemde Merzifon’a Hititler, Frigler ve Lidyalılar gibi büyük medeniyetler hükmetmiştir. Buna ek olarak Helenistik dönemde ise Merzifon, Roma İmparatorluğu’nun en önemli yerleşim yerlerinden bir tanesi olmuştur. Merzifon, henüz Müslüman olmayan bazı Türk boyları tarafından Türk toprağı haline getirilmiştir. Büyük Selçuklu Devleti Merzifon’u bünyesine dahil ederek daha önemli bir ticaret merkezi haline getirmiştir. Bölgede bulunan ticaret yolları ve ibadet yerleri, bölgeye hükmetmek uğruna birçok savaşın meydana gelmesine yol açmıştır.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 23 Nisan 2024
İmsak 04:19
Güneş 05:47
Öğle 12:42
İkindi 16:25
Akşam 19:27
Yatsı 20:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı