Meta İsrail işgaline çanak tutuyor! Filistin'in en büyük haber sayfasını Facebook'tan kaldırdı

ABD'li internet şirketi Meta, Filistin'in en büyük haber sayfasını popüler sosyal medya platformu Facebook'tan kaldırdı.

DÜNYA 15.10.2023, 00:10
1
Meta İsrail işgaline çanak tutuyor! Filistin'in en büyük haber sayfasını Facebook'tan kaldırdı
Kudüs Haber Ağı (QNN), Cumartesi günü eski adıyla Twitter olarak bilinen X'te yayınlanan bir gönderide, Arapça ve İngilizce haber sayfalarının, " İsrail işgal hükümetiyle tam uyum" olarak tanımladığı bir sansürle Facebook'tan silindiğini söyledi.
QNN ayrıca X'te " Meta İsrail'in isteğine boyun eğiyor ve Quds Haber Ağı'nı kaldırıyor" başlığıyla bir fotoğraf paylaştı. Facebook'taki sayfasının 10 milyon takipçisi olduğunu ve haber içeriği yayınlayan en büyük Filistin sayfası olduğunu söyledi.
On yılı aşkın süredir çeşitli sosyal medya platformlarında faaliyet gösteren QNN, Filistin direniş hareketi Hamas'ın İsrail işgali altındaki bölgeleri hedef alan kısa ama büyük operasyonuna yanıt olarak İsrail'in geçen hafta Gazze'ye saldırı başlatmasından bu yana giderek daha da popüler hale geldi.
İsrail'in Akdeniz'de kuşatma altındaki ve 2,3 milyon Filistinliye ev sahipliği yapan Gazze'ye yönelik saldırılarında 2 bin 260'tan fazla insan öldü ve binlercesi de yaralandı.
QNN, yaptığı açıklamada, Facebook'un ana şirketinin, "Meta'nın tanımlanmış medya standartlarına tamamen uymasına" rağmen, sayfasını silmeden önce haber ağına yönelik gönderileri kaldırdığını ve uyarılar ve kısıtlamalar yayınladığını söyledi.
Sayfasını Facebook'tan silmenin, Meta'nın İsrail rejiminin taleplerine karşı ne kadar bağlı olduğunu gösterdiğini söyleyen kuruluş, bu hareketin fikir ve ifade özgürlüğünü baskı altına almanın açık bir örneği olduğunu ve Filistinlileri meydana gelen olayları aktarma ve haber yapma hakkından mahrum bıraktığını ifade etti.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 29 Kasım 2023
İmsak 05:59
Güneş 07:24
Öğle 12:32
İkindi 15:08
Akşam 17:30
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı