Mikrofonu unutmuştu! İlber Ortaylı ‘Celal Şengör’ sessizliğini bozdu

İlber Ortaylı, katıldığı televizyon programında mikrofonun açık olduğunu unutarak Naci Görür hakkında “Bizim Celal'den daha iyidir.” demişti. İlber Ortaylı ‘Celal Şengör’ sessizliğini bozdu.

GÜNDEM 03.03.2023, 10:55
2
Mikrofonu unutmuştu! İlber Ortaylı ‘Celal Şengör’ sessizliğini bozdu
Tarihçi yazar İlber Ortaylı geçtiğimiz günlerde TV100’deki katıldığı bir programda ‘program bitti’ zannedip Naci Görür’ü kastederek, “O depremi biliyor Bizim Celal'den daha iyidir.” demişti.
İlber Ortaylı dün sosyal medya platformu Twitter hesabından yaptığı açıklamada söz konusu sözlerine açıklık getirdi. 
İlber Ortaylı, sözlerinin yanlış yorumlandığını ifade ederek, “"Celal Şengör’ün hem Türkiye’de hem de Dünya’da bulunduğu konum tartışılmazdır. Celal Şengör Türkiye’de varlığıyla övündüğüm ulusal kıymet hazinemizin en önemli simalarından biridir.” dedi.
Tarihçi Ortaylı’nın açıklaması şöyle:
Jeolog Prof. Naci Görür, İlber Ortaylı'nın TV100'deki programda “Bizim Celal'den daha iyidir” sözlerine “Arkadaşlar, dün TV100’de Candaş Tolga’nın programının kapanışında sayın İlber Ortaylı hocamın hakkımda söylediği güzel sözler için teşekkür ederim. Ülkemizin yetiştirdiği ender yerbilimcilerden sayın Celal Şengör’le kıyaslanmak da beni ayrıca onore etti. Ancak, Celal’in ulusal ve uluslararası şöhret ve konumu bizim hayallerimizi süsleyen bir konudur.” açıklaması yapmıştı.
“Celal Şengör, Fuat Köprülü’den sonra Rusya Bilimler Akademisi’ne seçilen ilk Türk’tür. Bu jeoloji dalındadır. Avusturya Bilim Akademisi için de aynı şey geçerlidir. Zaten jeoloji dalında Avrupa’da büyük ödül aldı (bu ödül jeoloji dalının Nobel’i demektir). Amerika Bilimler Akademisi, Avrupa Bilimler Akademisi ve Sırbistan Bilimler Akademisi üyesidir.
Fransızcayı College de France’da ders verecek kadar iyi bilir. Rusça da bilir. Dünya onu tanımasına rağmen hiçbir zaman Türkiye'yi ve Teknik Üniversite’yi bırakıp gitmeyi düşünmeyecek kadar da vatanseverdir. Türk bilim tarihini, Türkiye kütüphanelerinde, yazma eserler arasında onun kadar takip eden bir Türk doğa bilimcisi tanımıyorum. Fuat Sezgin gibi aynı şekilde zamanında dışarı kovalanan bir hocayla en çok o mesai halindeydi. Kâzım Çeçen Hoca’yla en çok teşrikimesai eden profesörlerden biri. Fuat Köprülü ve Halil İnalcık Hoca’ya kasideler döşenecek kadar hayran.
Geçenlerde yaptığım TV programında sohbet yarıda kesildiği için benim Celal Hoca’yı ilmiyle değerlendirdiğim zannedilmiş. Sohbetin tamamı dinlense konunun son depremlere dair alanım dışından bir yorum olduğu rahatlıkla anlaşılacaktır. Celal Şengör’ün hem Türkiye’de hem de Dünya’da bulunduğu konum tartışılmazdır. Celal Şengör Türkiye’de varlığıyla övündüğüm ulusal kıymet hazinemizin en önemli simalarından biridir. Tekrar kamuoyuna duyurmak isterim.”

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 23 Mart 2023
İmsak 05:12
Güneş 06:32
Öğle 12:50
İkindi 16:18
Akşam 18:59
Yatsı 20:14
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı