Milas'ta küllerinden yeşeren umut: Yangın sonrası ormanların yeniden doğuşu!

Muğla'nın Milas ilçesi, 2021-2022-2023 yıllarında ardı ardına gelen orman yangınlarıyla araziler, küle dönerek geride hüzünlü bir manzara bırakmıştı. Fakat bu hüzün uzun sürmedi. Umut ve dayanışma ruhuyla harekete geçen Milaslılar, yanan alanları yeniden canlandırmak için canhıraş bir mücadeleye başladı.

AİLE 10.03.2024, 15:00
Milas'ta küllerinden yeşeren umut: Yangın sonrası ormanların yeniden doğuşu!
Muğla'nın Milas ilçesi, 2021, 2022 ve 2023 yıllarında ardı ardına gelen orman yangınları ile büyük bir yıkım yaşamıştı.. Binlerce hektarlık ormanlık alan küle dönerken, birçok canlı habitatı ise yok olmuştu. Fakat bu felaketin ardından umutsuzluğa kapılmak yerine, Milas halkı ve yetkililer büyük bir dayanışma örneği göstererek ormanlarını yeniden canlandırmak için kolları sıvadılar.
Yoğun ve özverili çalışmalar sonucunda, yanan alanlarda yeniden yeşillenme başladı. Doğal gençleştirme ve fidan dikimi çalışmaları ile küllerinden doğan Milas'ın ormanları, geleceğe dair umut vadediyor.

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü, 2021, 2022 ve 2023 yıllarında Milas'ta yaşanan orman yangınlarının ardından yapılan çalışmaları basınla paylaştı. Milas Orman İşletme Müdürlüğü'nde düzenlenen programda, yanan alanlarda gerçekleştirilen ağaçlandırma ve silvikültür çalışmaları yerinde incelendi.
Muğla Orman Bölge Müdürü Salim Karabulut başkanlığında gerçekleşen programa, Bölge Müdür Yardımcıları Adnan Güller ve Ersen Çetin, Basın İletişim Şube Müdürü Yüksel Savaş, İşletme Müdürleri, İşletme Müdür Yardımcıları ve İşletme Şefleri katıldı.

Milas Boğaziçi bölgesinde 2023 yılı Temmuz ayında yanan alandaki doğal gençleştirme çalışmaları hakkında açıklamalarda bulunan Muğla Bölge Müdürü Salim Karabulut, "Yangın sonrasında saha temizlik çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte tekrar ormanlaştırma çalışmaları aşamasına geçildiğini aktararak, 142 hektarlık alanda doğal gençleştirme yöntemiyle tohumlardan fidan elde etme çalışması yapıldığını" dile getirdi.
Son olarak Bölge Müdürü Karabulut, 2024’ün ilk aylarıyla birlikte sahadaki çimlenmelerin başarılı bir şekilde sağlandığını kaydetti.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 15 Nisan 2024
İmsak 04:32
Güneş 05:57
Öğle 12:44
İkindi 16:24
Akşam 19:20
Yatsı 20:39
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı