Milyonlarca araç sahibi dikkat! O tarihten sonra trafikten men olacak!

Birçok araç sahibini yakından ilgilendiren önemli bir haber duyuruldu. Bazı araçlar trafikten çekilmek zorunda kalabilir. İşte ayrıntılar...

EKONOMİ 18.10.2023, 21:05
2
Milyonlarca araç sahibi dikkat! O tarihten sonra trafikten men olacak!
Hükümet, yerli otomobil TOGG’un üretimine devam ederken, otomotiv sektörü için yeni ve önemli kararlar almaya devam ediyor.
Günboyu gazetesinin İrem Gül imzalı özel haberine göre, ‘‘Mobilite Araç ve Teknolojileri Yol Haritası’’ çalışması yenilenerek, ileri sürücü destek sistemlerine sahip araçlara geçilmesinin teşvik edilmesi, şarj altyapısının oluşturulması, yeşil dönüşümün gerçekleştirilmesi, eski araçların değiştirilmesi, yerli tedarikin ve katma değerin yükseltilmesi gibi konulara ağırlık verilecek.

Bu kapsamda, elektrikli araçların kullanımının artırılması için her türlü aracı kapsayan bir şarj altyapısı kurulması için devlet desteği sağlanacak.

Ayrıca, araç şarj istasyonu teknolojisinin koşulları, Avrupa Birliği (AB) uygulamalarıyla uyumlu hale getirilecek.

Otomotiv sektöründe çevreci bir politika izlenerek, çevreye zararlı olan eski araçların 2028 yılına kadar trafiğe çıkması yasaklanacak ve yerlerine çevreci ve güvenli araçlar alınmasına yönelik bir program hazırlanacak. Bununla birlikte, şehir içi ve şehirler arası taşımacılıkta elektrikli otobüslerin kullanımı artırılacak. Batarya geri kazanımı, yeniden kullanımı ve imhasına ilişkin sistem geliştirilecek. Otomotiv yan sanayisinde dünya markası olma ve özel sektörün ülke rekabet gücüne katkı sağlama amacıyla yürütülecek programlar, devlet tarafından desteklenecek. Otomotiv sanayiinde yabancı doğrudan yatırımların çekilmesi sağlanacak.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 07 Aralık 2023
İmsak 06:05
Güneş 07:31
Öğle 12:35
İkindi 15:08
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı