Milyonlarca emekli kan ağlıyordu! Bekleneni vermeyen ikramiyede vergi detayı

Milyonlarca emekli vatandaşın can simidi olarak gördüğü ikramiyede dağ fare doğurdu. Vatandaşlar az da olsa faydalanmak için geri sayıma geçti.

EKONOMİ 26.10.2023, 15:45
1
Milyonlarca emekli kan ağlıyordu! Bekleneni vermeyen ikramiyede vergi detayı
Düşük maaş ve ekonomik kriz nedeniyle hayatta kalma mücadelesi veren milyonlarca emekli, ikramiyeyi can simidi olarak görüyordu. Çalışan emeklilere verilmemesi kararı ile hayal kırıklığına uğratan emekli ikramiyesinde vergi detayı ortaya çıktı. Geçtiğimiz gün 5 bin TL'lik Cumhuriyet Bayramı ikramiyesi TBMM'de kabul edildi. Çalışan ve evine ekmek götürmek için ilerlemiş yaşına rağmen mücadele eden milyonlarca emekliyi kapsamayan ikramiyeye ilişkin SGK Başuzmanı İsa Karakaş açıklamalarda bulundu. 

SGK Başuzmanı İsa Karakaş, 5 bin liralık ikramiyeden herhangi bir vergi, damga vergisi ve kesinti olmayacağını ve ikramiyenin haczinin de mümkün olmayacağını da sözlerine ekledi. Öte yandan 5 bin lira emekli ikramiye ödemelerinin kasım ayının ilk iki haftası içerisinde hesaplara geçmesi bekleniyor.

16 milyon emeklinin tamamının yasadan yararlanamayacağını altını çizen Karakaş, “Öncelikle emekli olup ve sonrasında kendi adına işyeri kurmuş olan, şirket kurmuş olan veya esnaf olan emeklilere bu ikramiye verilmeyecektir. Yine TOBB ve Banka sandıklarına baktığımız zaman buralardan emekli olan kişilere de ikramiyenin verilmeyeceğini söyleyebiliriz. Dolayısıyla hiçbir işte çalışmayan ve emeklilikten sonra herhangi bir ticari faaliyeti bulunmayan, banka sandıkları ve TOBB sandıkları dışında kalan tüm SSK’lı Bağ-Kur’lu ve emekli sandığına tabii emeklilere ikramiye verilecek. Birden fazla ikramiye hakkı kazanan emeklilere ise sadece bir ikramiye verilecek" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 08 Aralık 2023
İmsak 06:06
Güneş 07:32
Öğle 12:35
İkindi 15:08
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı