Mini (dar) kasko nedir, neleri karşılar?

Sürücüler, araçlarını güvenli bir şekilde kullanmak ve aracın başına gelebilecek kazalara karşı da önlem almak için kasko yaptırır. Farklı seçeneklere sahip olan kasko paketleri arasında dar paketi sizler için araştırdık.

ÇEVRE 16.03.2024, 05:25
Mini (dar) kasko nedir, neleri karşılar?
Kasko poliçesi, araç sahiplerinin kendi inisiyatifine bağlı olarak yaptırılmaktadır. Trafik sigortasında olduğu gibi yasal bir zorunluluğu olmayan kasko, olası bir kazaya karşı kişilerin önlem almasını sağlar. Kasko genel olarak zorunlu olmasa da bazı durumlarda zorunlu hale gelmektedir. Bu durumlar, kişilerin herhangi bir banka aracılığı ile kredi kullanarak araç alması olarak tanımlanır. Bankadan taşıt kredisi kullanılacak satın alma işlemi gerçekleştirilmiş ise banka otomatik olarak kasko poliçesini yapar.
Kredi kullanılan bankadan kasko poliçesi yaptırılabileceği gibi kişiler farklı bir sigorta şirketi aracılığı ile de kasko yaptırabilme hakkına sahiptir. Kredinin borcun bitene kadar düzenli olarak her yıl araç için kasko yaptırılması ve zorunludur. Ancak bu işlemin banka üzerinden yaptırılması konusunda bir zorunluluk yoktur.

Araç sahiplerinin kasko sigortası yaptırması, araçlarının herhangi bir kazaya karışması durumuna karşı tedbirli olmasıdır. Kasko sigortalarında yer alan teminatlar, bu sigortanın kendi içinde dört farklı kategoriye ayrılmasını sağlar. Dark kasko ya da mini kasko bu kategorilerden biridir. Diğer kasko paketleri ise standart kasko, genişletilmiş kasko ve tam kasko olarak bilinmektedir.
Mini ya da dar kasko olarak bilinen sigorta, ana teminatların bir kısmını içeren bir kasko çeşididir. Bu kasko türü, tüm ana teminatlar yerine daha az kapsamlı teminatlara sahiptir. Bu da araç sahiplerinin kasko poliçe tutarlarının, belirli teminatlara göre hesaplanmasını sağlar.

Mini kasko poliçesi, birçok araç sahibi tarafından araştırılmaktadır. Kapsamının dar olmasından dolayı diğer kasko paketlerine göre daha uygun ücretlere yaptırılabilmektedir. Genel olarak ana teminatların bir bölümüne sahip olan mini kasko, az sayıda teminat kapsamaktadır. Bu da mini kasko poliçesinin primlerinin daha düşük olmasını sağlar.

Kaskonun ana teminatları arasında; aracın ya da herhangi bir parçasının çalınması, aracın yakılması, trafikte motorlu ya da motorsuz bir araçla çarpışması, seyir ya da park halindeyken araca farklı bir aracın çarpması yer alır. Kaska türlerinin hepsi, kasko genel şartları etrafında oluşturulur. Mini kasko paketi de diğer kasko paketleri gibi bu şartlara bağlı bir şekilde oluşturulmaktadır.
Mini ya da dar kasko, yukarıda belirttiğimiz teminatlardan birkaçını karşılamaktadır. Hangilerinin mini kasko poliçesinde yer alacağı ise kasko yaptırılacak sigorta şirketine göre değişiklik göstermektedir. Örneğin bazı mini kasko paketleri sadece çarpma ve araca farklı bir araç tarafından çarpılmasını poliçe kapsamına almaktadır. Öte yandan bazı sigorta şirketleri bunlara ek olarak hırsızlığı da teminatlar arasına alabiliyor. Bu nedenle tek bir mini kasko paketinden bahsetmek doğru olmamaktadır.

Mini kasko paketi genel olarak ekonomik olarak daha üst kasko paketlerini karşılamaya gücü yetmeyen araç sahipleri tarafından tercih edilmektedir. Bütçenin kısıtlı olması halinde yine de araçların güvence altına alınması için en iyi alternatif mini kasko çeşitleridir. Aynı zamanda mini kaskonun sağladığı diğer yararlar da şunlardır;

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 16 Nisan 2024
İmsak 04:31
Güneş 05:56
Öğle 12:43
İkindi 16:24
Akşam 19:21
Yatsı 20:41
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı