Son Dakika

Miras paylaşımı hakkında çoğu şeyi yanlış biliyoruz: İşte doğruları!

Miras paylaşımı ile ilgili birçok yanlış anlaşılan nokta var. Çocuğu bulunmayan kişilerin miraslarının durumu da en çok ilgi çeken konulardan biri. İşte miras paylaşımında sıkça duyulan yanlışlar ve gerçekleri…

EKONOMİ 14.12.2023, 13:35
2
Miras paylaşımı hakkında çoğu şeyi yanlış biliyoruz: İşte doğruları!
Miras hakkında birçok yanlış bilgi mevcut. Miras uygulamaları duruma göre değişiklik gösterebilir. Birçok kişi hayatlarının belirli zamanlarında miras dağıtımıyla karşı karşıya kalırken, miras dağıtımı da en çok merak edilen konulardan biridir. Miras dağıtımında nadir karşılaşılan durumlarda nasıl hareket edileceği kafaları karıştırabilir. İşte miras dağıtımıyla ilgili maddeler…

Miras dağıtımında alt soyların çok önemli bir yeri vardır. Buna göre kişilerin asıl mirasçıları onların alt soyları yani çocukları ve torunlarıdır. Ancak bir kişinin çocuğu ve torunu olmadığında farklı kurallar uygulanabilir. Bu durumda miras, ölen kişinin yakınlarına bir zincir şeklinde bakılır.

Eğer bir kişinin çocuğu yoksa mirasçısı eğer hayatta ise eşi olmaz. Bunun için miras hayatta kalan eş ile miras bırakan kişinin anne ve babası arasında bölüştürülür. Ayrıca anne ve baba hayatta değilse bu durumda onların çocukları mirasçı olabilirler.
Yani miras bırakan kişinin kardeşleri anne ve baba yoluyla mirasçı olabilirler. Ama doğrudan mirasçı olamazlar.
Miras dağıtımında çocuk bulunmaması halinde kurulacak denklemle farklı uygulamalar yapılabilir.

Eğer çocuk yok ve eş hayatta ama miras bırakanın annesi, babası hayatta değil kardeşleri ve onların çocukları da yoksa bu sefer mirasın tamamı hayatta kalan eşe kalır.
Ayrıca miras bırakanın eşi hayatta değil ve çocukları da yoksa o zaman mirasın tamamı anne ve baba arasında bölüştürülür. Yine anne ve baba hayatta değilse bu sefer miras bırakanın kardeşleri ve onların çocukları mirasın tamamını alabilirler.

Bunun yanında bir kişinin ölümü halinde eğer hiçbir yakını yoksa, yani yasal mirasçı olabilecek kimse yoksa bu sefer devlet mirasçı olabilir.
Ancak devletin mirasçılığı biraz farklıdır. Buna göre devlet kişinin borcundan mirasçı olmaz ancak eğer mal varlığı varsa mal varlığının mirasçısı olabilir.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 27 Şubat 2024
İmsak 05:48
Güneş 07:08
Öğle 12:57
İkindi 16:05
Akşam 18:36
Yatsı 19:50
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı