Mısır fiyatları serbest piyasada karıştı! TMO yeni fiyatları belirledi

TMO’nun mısır alım fiyatlarını düşük göstermesinden dolayı buğday ve arpaya doğru bir kayış yaşanacağına dikkat çekildi.

EKONOMİ 15.11.2023, 02:45
2
Mısır fiyatları serbest piyasada karıştı! TMO yeni fiyatları belirledi
TMO'nun mısır fiyatlarını düşük açıklamasından sonra çiftçiler hayal kırıklığına uğradı. Yaşana enflasyon ve üretim maliyetlerinden dolayı çiftçilerin  buğday ve arpaya yönelmesine neden olabilir.
Buğday ve arpa rekoltelerinin geçtiğimiz son iki yıla göre yüksek olması, Toprak Mahsülleri Ofisi’nin (“TMO”) hububat alım fiyatları ile destekleme miktarının çiftçilerin gelirine olumlu yansıması 3. çeyrekte kimyevi gübre talebinin canlı olmasını sağlamıştır.
Ancak artan gübre fiyatları ve TMO’nun açıkladığı mısır alım fiyatlarının çiftçilerin beklentilerini karşılamaması son çeyrekte talepler üzerinde baskı oluşturacaktır.
Kurum 2023 yılı mısır üretiminin geçen yıla göre aynı seviyede 8,5 milyon ton olacağının tahmin edildiğini ve mısır alım fiyatının ton başına 6 bin TL olarak belirlendiğini duyurmuştu. Fiyat artışında yükselmenin az olmasından dolayı çiftçilerin arpa ve buğdaya yöneleceği düşünülüyor

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 11 Aralık 2023
İmsak 06:08
Güneş 07:34
Öğle 12:37
İkindi 15:08
Akşam 17:29
Yatsı 18:50
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı