Motokuryeler için yapılacak düzenlemenin ayrıntıları belli oldu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, kurye işletmelerinin teslim aldıkları gönderiler için taşıma süresi taahhüdünde bulunmayacağını ve bu sayede kuryelerin hızlı gitmek zorunda kalmayacağını belirterek kazaların azalacağını ifade etti

GÜNDEM 11.12.2023, 12:45
Motokuryeler için yapılacak düzenlemenin ayrıntıları belli oldu
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, kuryelerle ilgili bir yönetmelik değişikliği taslağı hazırlandığını ve bu taslakla teslimat süresine ilişkin düzenlemeler getirileceğini ifade etti. Yapılacak düzenlemeyle kurye işletmecilerinin, teslim aldıkları gönderi için taşıma süresi taahhüdünde bulunmayacaklarını ve gönderileri "makul bir sürede" teslim edeceklerini belirtti. Ayrıca, teslimi mümkün olmayan adreslere kurye gönderisi kabul edilmeyeceğini açıkladı.

Sektörde kullanılan araçların yaşlarına sınırlama getirildiğini ve motokuryelerin kullandığı araçların belli bir yaşın altında olması gerektiğini dile getiren Uraloğlu, kuryelerin yetki belgesi alması gerektiğine ve bu sayede sektörde yetkin kişilerin çalışabileceğine vurgu yaptı.
Kurye işletmecilerinin taşıyabileceği ürünlerin ve faaliyet alanlarının belirlendiğini ifade eden Uraloğlu, kuryelerin tek seferde en fazla 20 kilogram ağırlığında veya 100 desimetreküp hacminde olan ve kargo niteliği taşımayan eşyayı taşıyabileceğini söyledi.

Ayrıca, kuryelerin taşıdıkları gönderilerin hasara uğramamasından sorumlu olacaklarını, çevre ve insan sağlığını koruma amacıyla gerekli tedbirleri alacaklarını ve gönderici ve alıcı bilgilerinin gizliliğini sağlayacaklarını dile getirdi. Kuryelerin, engellilerin hizmet erişimine yönelik tedbirleri alacaklarını ve il mülki idare amiri tarafından konulan tedbirlere uyacaklarını açıkladı.

Kurye işletmecilerinin taşıyamayacakları gönderileri teslim alamayacaklarını ve kullanılan araçların muayene ve sigortalarını yaptırmalarının zorunlu olduğunu ifade etti. Bakanlık tarafından edinilen bilgiye göre, şehir içi veya komşu iller arası faaliyet göstermek için farklı yetki belgesi alınması gerektiği ve bu belgelere kaydedilecek araçların belirli yaş sınırlamasına tabi olacağı belirtildi. Küçük çaplı kurye işletmecilerinin sadece kendi ilinde veya komşu iller arasında, büyük çaplı kurye işletmecilerinin ise ülkenin her ilinde faaliyet gösterebileceği kaydedildi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 27 Şubat 2024
İmsak 05:47
Güneş 07:07
Öğle 12:57
İkindi 16:06
Akşam 18:37
Yatsı 19:51
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı