MSB son noktayı koydu: Profesyonel askerlerin oy kullanması anayasaldır!

Milli Savunma Bakanlığı'ndan (MSB) üst düzey bir yetkili, yerel seçimlerde bazı askerlerin toplu oy kullandığı görüntülere ilişkin açıklama yaptı.

GÜNDEM 04.04.2024, 14:45
1
MSB son noktayı koydu: Profesyonel askerlerin oy kullanması anayasaldır!
MSB'nin üst düzey bir yetkilisi, yerel seçimlerde bazı askerlerin toplu oy kullandığı görüntülere ilişkin 18 yaşını dolduran her vatandaşın oy kullanma hakkının olduğunu, askerlik görevini ifa edenlerle askeri öğrencilerin oy kullanamayacağını, profesyonel askerlik mesleği yapanların oy kullanmasının  anayasal bir hak olduğunu söyledi.
MSB'den üst düzey bir yetkili,  yerel seçimlerde ''bazı askerlerin toplu oy kullandığı görüntülere'' ilişkin şu açıklamayı yaptı:
"18 yaşını dolduran her Türk vatandaşı seçme ve halk oylamasına katılma hakkına sahiptir. Anayasamız ve ilgili mevzuat kapsamında silah altında bulunan er ve erbaşlar ile askeri öğrenciler oy kullanamazlar. Belirtilen statülerdeki personel dışında kalan profesyonel olarak askerlik mesleğini icra eden diğer personel ise vatandaşlık görevini yerine getirmek için oy kullanma hakkını yürürlükteki mevzuat esasları kapsamında yerine getirmektedir."

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 20 Nisan 2024
İmsak 04:24
Güneş 05:51
Öğle 12:43
İkindi 16:25
Akşam 19:25
Yatsı 20:45
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı