Müjdeli haber almak için dua, hangi dua okunur?

Hayırlı haberler almak, sevinç dolu anlara şahit olmak için, Allah'a yönelerek özel dualar ederiz. Bu yazıda, hayırlı haberler ve müjdeler alabilmek için okuyabileceğimiz bazı duaları sizler için derledik.

AİLE 03.04.2024, 11:25
5
Müjdeli haber almak için dua, hangi dua okunur?

Her gün sevindirici haberler almak için Allah'a yönelirken, "Ya Semi" ismi ile dua edebilirsiniz. Bu isim, Allah'ın her şeyi işiten, duyan ve gizli olanı tamamı ile bilen olduğunu ifade eder. Mümin Suresi'nin 56. ayetinde geçen bu isim ile yapılan dualar, Allah’ın izni ile kabul edilmektedir.

Cebrail (a.s), Hz. Yakub (a.s)'ın Yusuf'un hasreti ile yanıp tutuştuğunu gördüğünde ona özel bir dua öğretmiştir. Cebrail (a.s) Hz. Yakub’a (a.s) şöyle demiştir: "Sana bir dua öğreteceğim, okuduğunda Yusuf'una kavuşursun.” Dua şöyledir:

Hz. Yakub, bu duayı her gün okuyarak 7 gün içinde oğlu Yusuf'tan hayırlı haber aldı. Unutulmaması gereken bir nokta, duaya başlamadan önce en az 11 istiğfar, 11 salavat ve Besmele-i şerif ile okumaya başlanmalıdır. Ardından dua, tekli sayılarla (3, 5, 7, 21, 41 gibi) okunmalıdır. Dua sonunda yine 11 salavat okunmalı, daha sonra tevekkül edilmelidir.

Müjdeli haberler almak, işlerin açılması, kısmetin bağlanmış olduğu durumlardan kurtulmak, sıhhat bulmak ve huzura ermek isteyenler için etkili bir dua olan Salevâti duası, olumlu tesirler göstermektedir.

"Allahım, vesile makamının sahibi, efendimiz, peygamberimiz, sevgilimiz, gözlerimizin bebeği, bakışlarımızın nuru, senin habibin Muhammed Mustafa, ki O, razı olunmuş resulün ve seçilmiş nebindir; onun hatırına; halimizi en güzel hale getir; Ey halleri en güzel şekilde değiştiren!"
Bu dua, işleri bozulmuş, kısmeti bağlanmış, sıhhatsizlik, üzüntü ve kahır içinde yaşayan kişilere önerilmekte olup, İslam Alimleri tarafından düzenli olarak okunması durumunda iki gün içerisinde olumlu sonuçlar alınabileceği söylenmektedir.

Herhangi bir sebeple hayırlı bir haber almak isteyenler için bu dua etkili olabilir. İki rekât namaz sonrasında, 7 defa Ayetel Kürsi okunur ve ardından üçüncü gün yatsı namazının ardından şu sözler söylenir:
"Ya Rabbi, senin lütfunla hayırlı bir haber almayı umuyorum. Beni kötü haberlerden koru ve hayırlı bir şekilde bilgilendir. Her şey senin kontrolündedir ve ben sana güveniyorum. Amin."

 

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 20 Nisan 2024
İmsak 04:26
Güneş 05:52
Öğle 12:43
İkindi 16:25
Akşam 19:24
Yatsı 20:44
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı