Son Dakika

Mustafa Kaya: 2 milyarlık İslâm dünyası bu zulmü ne yazık ki sadece izliyor

İslam İşbirliği Teşkilatı Çalışma Merkezi Tüzüğünün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi'nin tümü üzerinde Saadet Partisi Grubu adına konuşan İstanbul Milletvekili Mustafa Kaya, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarına değinerek, bütün dünyanın gözünün önünde Gazze'de vicdanları sızlatan bir katliam yaşandığını söyledi.

GÜNDEM 25.11.2023, 04:35
1
Mustafa Kaya: 2 milyarlık İslâm dünyası bu zulmü ne yazık ki sadece izliyor
Kaya, "46 gündür devam eden saldırılarda 4 bini çocuk, 7 bini kadın, toplamda 13 bin insan katledildi. Zalim, zalimliğini yapmaya devam ederken bizler ne yapıyoruz? 2 milyarlık İslam dünyası bu zulmü ne yazık ki sadece izliyor" diye konuştu.

Genel Kurul'da, İslam İşbirliği Teşkilatı Çalışma Merkezi Tüzüğünün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi, Türkiye ile Cezayir Arasında Türkiye ve Cezayir'de Kültür Merkezleri Açılmasına ve Faaliyetine İlişkin Anlaşmanın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi, Türkiye ile Cezayir Arasında Sınıraşan Organize Suçlarla Mücadele Alanında İş Birliği Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi, Türkiye ile Maldivler Arasında Hava Hizmetleri Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi ile Türkiye ve Paraguay Arasında Hava Ulaştırma Anlaşması ile Anlaşmada Değişiklik Yapılmasına Dair Notaların Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi görüşüldü.

İslam İşbirliği Teşkilatı Çalışma Merkezi Tüzüğünün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi'nin tümü üzerinde Saadet Partisi Grubu adına konuşan İstanbul Milletvekili Mustafa Kaya, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarına değinerek, bütün dünyanın gözünün önünde Gazze'de vicdanları sızlatan bir katliam yaşandığını söyledi. Gazze'de taş üstünde taş kalmadığını dile getiren Kaya, "46 gündür devam eden saldırılarda 4 bini çocuk, 7 bini kadın, toplamda 13 bin insan katledildi. Zalim, zalimliğini yapmaya devam ederken bizler ne yapıyoruz? 2 milyarlık İslam dünyası bu zulmü ne yazık ki sadece izliyor. Üstelik sadece izlemekle kalmıyor, zalimlerden medet umar hale gelmiş bulunuyoruz. İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Birliği Delegasyonu İngiltere, Fransa, İtalya vesair Batı ülkelerinde girişimlerde bulunarak sorunun kaynağının olduğu yerlerde çözüm arıyor. Ne garip ve üzücüdür ki işgalci İsrail'in en büyük destekçilerinden olan bu ülkelerden İsrail'e baskı yapmaları isteniyor" diye konuştu. İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, Türkiye'nin, daha önce hayata geçirdiği yanlış politikaların bedelini şimdi ödediğini, aynı şekilde şimdi yapılan yanlışların bedelini de gelecek dönemde ödeyeceğini söyledi. Merkez Bankasının bugünkü faiz artırım kararını anımsatan Usta, "Faiz artırılmasına rağmen neden enflasyon düşmüyor?" sorusunun yöneltilmesi gerektiğini belirtti. Usta, "Yalnız faiz artırmakla, para politikasıyla enflasyon düşmez. Bu kadar gerginlik varken, mülkiyet güvencesi olmazken, faizi ne kadar artırırsanız artırın enflasyonu düşüremezsiniz. Bunun en önemli örneği Arjantin'dir. Çünkü Arjantin de Türkiye'nin yaptığı gibi faiz yükseltmekten başka bir şey yapmıyor" dedi.

HEDEP Şanlıurfa Milletvekili Dilan Kunt Ayan, İstanbul Sözleşmesi'nin hazırlanmasında ve sonuçlandırılmasında Türkiye'nin öncü rol oynadığını söyledi. Ayan, Türkiye'nin uluslararası saygınlığına olumlu katkıda bulunan İstanbul Sözleşmesi'ni yaşatmak için mücadele edeceklerini belirtti. MHP Kahramanmaraş Milletvekili Zuhal Karakoç Dora ise İsrail'in Filistin'e saldırılarına değinerek, "Son gelişmeler sözlüklerde yer alan herhangi bir vahşet tanımlamasıyla dahi eşleşemeyecek derecede ileri boyutlara ulaşmıştır. Türkiye, İsrail vahşetine karşı yürüttüğü çabalarla, soykırım dramına karşı kıyama duran evrensel insanlık vicdanının bayraktarlarından birisi olmuştur" şeklinde konuştu. CHP Grubu adına söz alan İstanbul Milletvekili Yunus Emre, milletvekillerinin denetim görevini yerine getirme yöntemlerinden birinin yazılı soru önergeleri olduğunu hatırlatarak, Dışişleri Bakanlığına bir büyükelçiye ilişkin ilettiği yazılı soru önergesine verilen cevabın içeriğini eleştirdi. Emre, "Bize Anayasa ile verilmiş denetim görevini yerine getirmek için ne yapmamız lazım? Bilgi Edinme Kanunu kapsamında mı müracaat edelim, CİMER'e mi yazalım?" sorularını yöneltti. Görüşmelerin tamamlanmasının ardından kanun teklifleri kabul edildi. TBMM Başkanvekili Celal Adan, verilen aranın ardından komisyonun yerini almaması üzerine birleşimi, 28 Kasım Salı saat 15.00'te toplanmak üzere kapattı.
 

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 24 Şubat 2024
İmsak 05:51
Güneş 07:10
Öğle 12:57
İkindi 16:04
Akşam 18:34
Yatsı 19:48
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı