Mutlu olmak için dua, hangi dua okunur?

Mutlu ve huzurlu olmak için okunabilecek pek çok dua bulunmaktadır. Bu yazıda, bu duaları ele alacağız.

AİLE 03.04.2024, 03:45
Mutlu olmak için dua, hangi dua okunur?
"Bismillahirrahmanirrahim, Hasbiyallahü lailahe illa hüvel aleyhi tevekkeltü ve hüve rabbbül arşil aziym. Amin."
Anlamı: Eğer yüz çevirirlerse de ki: “Bana Allah yeter. O'ndan başka hiçbir ilâh yoktur. Ben ancak O'na tevekkül ettim. O, yüce Arş'ın sahibidir.”
Bu duanın etkili olması için önce 1 kez Fatiha Suresi, 3 kez İhlas Suresi okunmalıdır. Daha sonra bu dua her okunmaya başlandığında 7 kez tekrar edilmelidir. Sabah ve akşam namazlarından sonra okunarak Allah'tan huzur ve mutluluk dilemek mümkündür.
Bismillahirrahmanirrahim
Elhamdulillâhi rabbil'alemin
Errahmânir'rahim
Mâliki yevmiddin
İyyâke na'budu Ve iyyâke neste'în
İhdinessirâtal mustakîm
Sirâtallezine en'amte aleyhim
Ğayrilmağdûbi aleyhim ve leddâllîn
Fatiha Suresi’nin Türkçe anlamı:
Rahman ve Rahim olan Allah'ın adı ile
Hamd, Alemlerin Rabbi
Rahman, Rahim
Hesap ve ceza gününün maliki Allah'a mahsustur.
Yalnız sana ibadet ederiz ve yalnız senden yardım dileriz.
Bizi doğru yola,
Kendilerine nimet verdiklerinin yoluna ilet, gazaba uğrayanlarınkine ve sapkınlarınkine değil.
İhlas Suresi:
Bismillahirrahmânirrahîm.
Kul hüvellâhü ehad
Allâhüssamed
Lem yelid ve lem yûled
Ve lem yekün lehû küfüven ehad
İhlas Suresi’nin Türkçe anlamı:
Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismi ile.
De ki; O Allah bir tektir.
Allah eksiksiz, sameddir (Bütün varlıklar O'na muhtaç, fakat O, hiç bir şeye muhtaç değildir).
Doğurmadı ve doğurulmadı.
O'na bir denk de olmadı.
"Bismillâhirrahmânirrahîm. Yâ Allahü yâ Rahmânü ya Rahîmü yâ Aliyyü yâ Alîmü yâ Azîmü yâ Ehadü yâ Samedü..."
Bu dua, Allah'ın farklı isimlerinin bir araya gelmesi ile oluşan etkili bir mutluluk duasıdır. Her anlamda mutluluk getirdiğine inanılan bu duayı sabah, akşam ve aklınıza geldikçe okuyarak huzur ve saadet dileyebilirsiniz.
"Bismillahirrahmanirrahim, Allahümme Rabbenâ âtina fiddünyâ haseneten ve fil ahireti haseneten ve kınâ azâbennâr. Bi rahmetike yâ Erhamerrahimin."Bu dua, her namazın ardından 3 ya da 7 kez okunarak hem dünya hem de ahiret mutluluğu için niyazda bulunabilirsiniz.
"Bismillahirrahmanirrahim. İlahe ente maksudi ve rızake matlubi."Anlamı: Yâ Rabbi, benim hedefim, muradım, maksûdum sensin! Sevdiğiniz kişi ile birlikte mutluluk dileğinde bulunmak için bu duayı istediğiniz her an okuyabilirsiniz.
"Bismillahirrahmanirrahim. Yevme tetis semaü bi duhanin mübinin yahşen nâşe hâzâ azabün eliym. La havle vela kuvvete illa billahül aleyyül aziym ve zellel naha lehüm feminha rakubühüm ve minha yekülün. Amin..."
Anlamı: Dara düşen, huzurunu kaybeden kişi her şeyin Allah'tan geldiğini bilmelidir.Bu duanın her gün en az 21 kez okunması tavsiye edilmektedir. Bu dua, her gün büyük bir huşu ile okunmalıdır.
Allah'a yakın olmak isteyenler ve daima mutlu bir yaşam sürmek isteyenler için etkili bir dua bulunmaktadır. Bu dua, Allah'ın güzel isimlerinin bir araya gelmesiyle oluşmuş ve içerdiği anlamlar ile mutluluğa vesile olacaktır:
"Bismillahirrahmanirrahim ya Allahü ya Alimü ya Aliyyü ya Rahmanü ya Rahimü ya Azimü ya Ehadü ya Vitrü ya Selamü ya Mü'minü ya Müheyminü ya Basıru ya Vahidü ya Kerimü ya Latifü ya Halimü ya Kebiru ya Mütekebbirü ya Mennanü ya Hannanü ya Tevabü ya Mahmudü ya Ma'mudü ya Zahiru ya Batınü ya Tahirü ya Evvelü ya Ahirü ya Hayyü ya Selamü ya Vasiu ya Rafiu ya Mürtefiu ya Şamihu ya Nurü YA Zülkuvveti vel-ikram. Amin."
Dualar, hayatımızın önemli bir parçasıdır. Sıkıntılarımızdan kurtulmak, istek ve arzularımızın gerçekleşmesi, huzurlu bir yaşam sürmek için söylediğimiz dualar, İslam dini açısından büyük bir öneme sahiptir. Duanın gücü ve fazileti, Müslümanlar için hayati bir konumda bulunmaktadır. Huzur ve mutluluk için edilen dualar arasında öne çıkan dualardan biri Ayetel Kürsi'dir.
Allâhü lâ ilâhe illâ hüve’l-hayyü’l-kayyûm, lâ te’huzühû sinetün ve lâ nevm, lehû mâ fi’ssemâvâti ve mâ fi’l-ard, men-ze’l-lezî yeşfe’u ‘indehû illâ bi-iznih, ya’lemü mâ beyne eydîhim ve mâ halfehüm, ve lâ yuhîtûne bi-şey’in min‘ılmihî illâ bimâ şâe, vesi’a kürsiyyühü’s-semâvâti ve’l-arda ve lâ yeûdühû hifzuhumâ ve hüve’laliyyü’l-azîm.
"Allah, O Allah’tır. O, yegâne hak mâbuddur ki O’ndan başka İlâh yok, yalnız O; daima yaşayan, duran, tutan, her an bütün hilkat üzerinde hâkim, Hayy ü Kayyum ancak O’dur. Ne gaflet basar O’nu, ne uyku. Göklerde, yerde ne varsa hepsi O’nundur. Kimin haddine ki izni olmaksızın O’nun yanında şefaat edebilsin? Allah, yarattıklarının işlediklerini, işleyenlerini, geçmişlerini, geleceklerini bilir. Onlar ise O’nun bildiklerinden yalnız dilediği kadarını kavrayabilir; başka bir şey bilemezler. O’nun kürsüsü, ilmi bütün gökleri ve yeri kucaklamıştır ve bunların koruyuculuğu, bunları görüp gözetmek kendisine bir ağırlık da vermez. O, öyle ulu, öyle büyük ve yücedir."

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 20 Nisan 2024
İmsak 04:26
Güneş 05:52
Öğle 12:43
İkindi 16:25
Akşam 19:24
Yatsı 20:44
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı