Naci Görür'den dikkat çeken Gölcük açıklaması

Deprem bilimci Prof. Dr. Naci Görür'ün bir kaç ay arayla yaptığı Gemlik ile ilgili açıklamalar dikkat çekti

GÜNDEM 26.12.2023, 14:00 26.12.2023, 18:12
Naci Görür'den dikkat çeken Gölcük açıklaması

Jeoloji alanında önde gelen isimlerden Prof. Dr. Naci Görür'ün, Gemlik ile ilgili bir kaç ay ara ile yaptığı açıklamalar dikkat çekiyor.
Gemlik Belediyesi öncülüğünde düzenlenen Marmara Depremine Gemlik’ten Bakış ve Afet Zararlarını Azaltma Çalıştayı'nda Görür, 1999 depreminden sonra yapılan araştırmalarla ilgili olumlu bir perspektif sundu. Ancak, 6 ay sonra Candaş Tolga’nın programında yaptığı konuşma, önceki söylediklerine aykırıydı.

Çalıştayda Görür, Değirmendere Fayı veya Kuzey Anadolu Fayı'nın baskıyı azalttığını belirterek olumlu bir tablo çizdi. Ancak televizyon programında ise Gemlik'in fay hattı üzerinde olduğunu ve taşınması gerektiğini vurguladı. 
Görür çalıştay sırasında; "Şimdi size sevindirici bir haber vereyim. Yapılan çalışmalar 1999 depreminden sonra özellikle, 2003 yıllarında Almanlar, Amerikalılar ve bizim Türkiye’den arkadaşlarımızın yaptığı çalışmada, Değirmendere Fayı veya Kuzey Anadolu Fayının o kesimi kırılıp 1999 depremlerini ürettikten sonra bu Geyve Fayı üzerinde büyük ölçüde İznik’e gelinceye kadar bu ana fayın stresini azalttı. Gemlik’i taşıyalım ama Gemlik gibi çok yer var. Türkiye’de doğrudan doğruya aktif fayların üzerinde gelişmiş dibinden aktif canlı kıpır kıpır fayların geçtiği minimum 25 tane il var. Neyi nereye taşıyacağız? Dolayısıyla Gemlik’i taşıyalım, İstanbul’u nereye taşıyacağız? Marmara Bölgesi’ni nereye taşıyacağız? Tekirdağ, Denizli’yi nereye taşıyacağız? Bu iş garip bir şey. Bu birazda cehalet. Bunları dile getirenler cehalet" ifadelerini kullanmıştı.

Görür bu açıklamalarından bir kaç ay sonra Candaş Tolga’nın ‘Az önce konuştum programına konuk oldu. Görür burada yaptığı açıklamada ise şu ifadeleri kullandı:

( Kaynak: GerçekGündem)
“Hükümetimiz, bunu öngörmüş. Galiba bir yasada çıkartmışlar. Gemlik’i taşımaya karar vermişler. Sonra siyasi birtakım şeyler çalışmış, o işten vazgeçmişler, durmuşlar. Gemlik muhakkak taşınmalıdır. Gemlik hem fayın üzerinde yani Geyve- İznik - Gemlik gelen Kuzey Anadolu Fayının güney kolu üzerinde tam oturuyor. Oturduğu yerde kumul. Alüvyal dolgu, deniz kumu ile dolu. Yani kurtulma şansı yok. Bence orada tek katlı zayıf evler olsaydı hadi bir bakıma. Belki de bir zaman bilindiği için öyle fazla yüksek yerlerin dışında bazı yerlerde var. Şimdi rant modasına uyup, oralarda yükselmeye kalkar. Gemlik, güney kolun deprem üretmesi halinde hiç kalmaz. Yani orası bir şekilde biter. Onun için Armutlu yarımadasına veya güneyine, o yüksek yerlere sağlam yerlere burayı taşımak lazım. Hükümetin burayı tahliye etme kararı doğrudur. Kim bunu engellediyse, yanlış yapmıştır.”

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 26 Şubat 2024
İmsak 05:48
Güneş 07:08
Öğle 12:57
İkindi 16:05
Akşam 18:36
Yatsı 19:50
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı