Naci Görür'den net uyarı! İstanbul, Bingöl, Tunceli ve Erzincan için durum kritik

Prof.Dr. Naci Görür sismik hareketliliğin artığını ifade ederek İstanbul, Bingöl, Tunceli ve Erzincan'da her an bir deprem meydana gelebileceğini ifade ederek uyardı; "İlk bekleyeceğimiz deprem burada olmalı" dedi.

GÜNDEM 07.03.2024, 14:15 07.03.2024, 15:55
2
Naci Görür'den net uyarı! İstanbul, Bingöl, Tunceli ve Erzincan için durum kritik

Türkiye'nin üzerinde bulunduğu deprem kuşağı hareketlendi. Sismik hareketliliğin son günlerde artması nedeni ile art arda depremler meydana gelmeye başladı. Prof. Dr. Naci Görür, katıldığı canlı yayında Kahramanmaraş depremlerini önceden uyararak dikkat çekti.
Görür, "Tarih tekerrür ediyor" diyerek Marmara'dan sonra en büyük riskin Tunceli olduğunu vurguladı. Görür, Bingöl ve Erzincan'ı da "korkutan" bir risk altında olduğunu söyledi.1999 depremlerinden sonra Kahramanmaraş, Malatya ve Çelikhan'ı işaret ettiğini ancak uyarıların dikkate alınmadığını hatırlatan Görür, Marmara depremi konuşulurken parmağını Kahramanmaraş'a koyduğunu ve tarihin tekerrür ettiğini söyledi. 
Görür, Tunceli'ye dikkat çekerek, "Feryat ettim, bağırdım" dedi. Tunceli'nin Erzincan ve Bingöl gibi canlı fay hattı üzerinde olduğunu ve deprem riskinin yüksek olduğunu belirtti. 1794'te 7.2 büyüklüğünde deprem yaşayan Yedisu Fayı'nın periyodunun dolduğunu ve yeni bir depreme hazır olduğunu dile getirdi.

Ayrıca Naci Görür, 6 Şubat depremlerinin Bingöl ve Erzincan'a enerji transfer etmiş olabileceğinin altını çizerek "Bir de 6 Şubat gibi muazzam depremler oluştu. O depremlerinde buraya enerji transfer etmiş olması mümkün. Korkudan midemizi ağzımıza getiriyor derler ya o durumda. Şimdi bakıyoruz; zaten fayın periyodu dolmuş, enerji yüklenmiş, 6 Şubat depremleri buraya enerji transfer etmiş olabilir. İlk bekleyeceğimiz deprem burada olmalı. Erzincan'ı ve özellikle Bingöl-Karlıova'yı çok riskli durumda düşünüyoruz. Bu bölümün hemen altında da Tunceli var. Fayın üzerinde Pülümür var. Yani bu 7'nin üzerindeki fayla burun buruna. Doğu Anadolu Fayı da bu Karlıova'yla Göynük arasında dolu. Tunceli bir kıskaç altında; Bingöl gibi. O nedenle bu kentlere özel ihtimam göstermek lazım." ifadelerini kullandı.

Öte yandan Görür, İstanbul için de uyarılarını tekrarladı.
Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın kuzey kolunda, Silivri ile Yeşilköy arasında 7.2 - 7.5 arası bir deprem beklendiğini ifade eden Naci Görür, Marmara Denizi'nin güneyinde bir deprem beklemediklerini ancak kuzey kolunda oluşacak depremin güneyi de etkileyeceğinin altını çizdi.

"İstanbul’da hep diyoruz minimum 7.2, maksimum 7.5 büyüklüğünde bir deprem bekliyoruz. Kuzey Anadolu Fayı’nın kuzey kolu üzerinde. Özellikle Adalar Fayı ile Kumburgaz Fayı’nın kırılması ile bu boyuta ulaşacağını düşünüyoruz. Tekirdağ Fayı’nın daha önce kırıldığını hesap ederek bu fayın deprem oluşturmayacağını tahmin ediyoruz. Yani Silivri açıkları ile Tekirdağ açıkları arasında bir depremin olmayacağını düşünüyoruz. Silivri açıklarıyla Yeşilköy açıkları arasındaki Kumburgaz Fay Kolu’nda ve Adalar’ın güneyinde bulunan fay kolunda kilitlenmenin olduğunu ve ikisinin ayrı ayrı ya da birlikte kırılarak Marmara Bölgesi’nde 7.2 ile 7.5 arasında depremler üreteceğini düşünüyoruz.”

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 14 Nisan 2024
İmsak 04:34
Güneş 05:59
Öğle 12:44
İkindi 16:24
Akşam 19:19
Yatsı 20:38
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı