Naci Görür'den korkutan açıklama geldi! Bu fay deprem üretirse 7,4'e kadar çıkabilir

Deprem bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Türkiye'deki fay hatları ile ilgili yaptığı açıklamasında 7.4'lük deprem için uyarılarda bulundu.

GÜNDEM 29.11.2023, 05:45
4
Naci Görür'den korkutan açıklama geldi! Bu fay deprem üretirse 7,4'e kadar çıkabilir
Ünlü deprem bilimci Prof. Dr. Naci Görür, katıldığı programda depreme ilişkin kritik uyarılarda bulundu. Tunceli’de büyük bir deprem tehlikesi olduğu uyarısında bulunan Görür, Erzincan-Karlıova arasında bulunan fayın zamanının geldiğini ve 7,4 büyüklüğünde bir deprem üretebileceğini söyledi.
Naci Görür, Türkiye’nin deprem kuşağında yer aldığını ve son yıllarda yaşanan depremlerin bu gerçeği bir kez daha ortaya koyduğunu belirtti.
Özellikle Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan fayların çok aktif olduğunu belirten Görür, bu fayların büyük depremler potansiyeli taşıdığını ifade etti.
Söz konusu faylardan birinin de Erzincan-Karlıova arasında uzanan ve yaklaşık 100 kilometre uzunluğunda olan fay olduğunu belirten Görür, bu fayın son büyük depremi 1939 yılında meydana gelen ve 33 bin kişinin hayatını kaybettiği 7,9 büyüklüğündeki Erzincan depremi olduğunu hatırlattı.
Görür , açıkladığı fayın ortalama 80 yılda bir deprem ürettiğini ve zamanının geldiğini vurguladı.

Erzincan-Karlıova arasında deprem beklendiği uyarısında bulunan Görür, şunları söyledi:

KAYNAK : GÜNBOYU
Naci Görür, "Bu fayın zamanı geldi, deprem üretirse 7,4’e kadar çıkabilir. Bu fayın kırılması Tunceli’yi tehdit ediyor. Tunceli’nin deprem riski çok yüksek. Bu fay kırıldığında Tunceli’de 7,2 büyüklüğünde bir deprem hissedilebilir" dedi.
Tunceli’nin depreme hazırlıklı olması gerektiğini belirten uzman isim, binaların güçlendirilmesi ve deprem eğitimi verilmesi gibi önlemlerin alınması gerektiğinin altını çizdi.
Malatya'dan Hatay'a kadar çok önemli kesimi kırıldı. Uzun dönem afet niteliğinde büyük deprem oluşmaz ancak bazı graben fayları var. Fakat yaşları itibari ile yavaş faylardır. Büyük deprem 500 sene beklemiyoruz. Doğu Anadolu fayının hareketinin 7 ve üstü deprem stresi oluşturması için 500 yıl gerekiyor. Sözünü ettiğim fayın kırılmamış kesimleri de bir süre sonra kırılıyor. Artçı deprem diyoruz. O bölgede yaklaşık 1-1,5 sene deprem hissedeceğiz. Doğu Anadolu fayında Bingöl ve Karlıova bölgesi hariç büyük depremlerden uzağız. Kırılmamış yerler varsa kırılacaklardır.
Erzincan-Karlıova arasını bekliyoruz. Bu fay deprem üretirse 7,4'e kadar çıkabilir. Tunceli'ye uzak değil. Batıdan da aktif bir fayla çevrilidir. Ovacık fayı, yavaş hareket ederek deprem üretiyor. Tunceli'nin hemen güneyinde Nazimiye fayı var. Dört taraftan fay ile çevrilidir. Yedisu fayı özellikle endişe konumundadır. Eli kulağında, şakası yok. Zaman olarak kesin konuşamıyoruz. Tekerrür periyodunu bilemiyoruz. MTA'yı (Maden Tetkik Arama) bunu tespit etmeye memur edin. Bilimin faydası, yerbilimcinin varoluş nedeni budur.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 22 Şubat 2024
İmsak 05:55
Güneş 07:14
Öğle 12:57
İkindi 16:02
Akşam 18:31
Yatsı 19:45
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı