Naci Görür'den korkutan Marmara depremi uyarısı!

Geçtiğimiz gün ülkemizde yaşanan sel felaketlerine dikkat çeken Naci Görür'den korkutan Marmara depremi uyarısı geldi.

ÇEVRE 08.09.2023, 08:25
Naci Görür'den korkutan Marmara depremi uyarısı!
Geçtiğimiz gün Marmara bölgesinde yaşanan ağırlığının İstanbul çektiği sel felaketinden bahseden Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür Marmara depremi uyarınsın da bulundu. Sosyal medya platformu olan X sayfasından yaptığı açıklamada Görür, ''Sırf rant kaygısıyla dereleri doldurdunuz'' ifadeleri kullandı.
Ülkemizde yaşanan felaketlerin ''göz göre göre'' geldiğine dikkat çekek Görür yaptığı paylaşımda şunlara deyindi, " Kırklareli, Başakşehir, Büyük ve Küçük Çekmece Gölleri çevresinde şiddetli seller oldu. Evet seller zaman zaman birçok yerde oluyor ama bizde göz göre göre geliyorum diye oluyor. Avrupa yakasında Haliç de dahil Büyük ve Küçük Çekmece Gölleri KB doğrultulu akarsu vadilerinin Marmara ağzında oluşmuşlardır. Aslında bunlar göl değil lagündür. Yani denizin bastığı ana vadi kesimleridir. Bu lagünler çevresinde çok sayıda akarsu kolları bulunur. Bu kollar Trakya’nın bu kesimini direne eder, yağan yağmurları ve akan suları ana vadilerde toplayarak Marmara’ya kavuştururlar.
Siz sırf rant kaygısıyla veya bilmeden kimi dereleri doldurur, imara açarsanız er geç bu afetlerle karşılaşırsınız. Tabiat drenaj sistemini binlerce yıl kullanır. Bir dere ve çevresinde 40-50 sene su görmezseniz artık buralar kurumuş, su gelmez diyemezsiniz. Tıpkı bir yerde 3-5 nesil deprem görmemiş ise burada deprem olmaz diyemeyeceğiniz gibi. Bizim zaman ölçeğimiz ile tabiatınki farklı. Bizim 100 bin senemiz tabiat için 1 salise bile değil. Özellikle yöneticilere sesleniyorum siz siz olun kentlerin gelişimini bilimin güvenli ellerine teslim edin. Bugünkü sel bölgesi yarının deprem bölgesi. Lütfen buraları hemen şimdi afet dirençli yerler haline getirmeye çalışalım." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 02 Ekim 2023
İmsak 05:08
Güneş 06:27
Öğle 12:33
İkindi 15:53
Akşam 18:29
Yatsı 19:43
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı