Naci Görür'den yeni yasaya tepki: Deprem bahanesiyle rant pazarlıkları yapılıyor!

Prof. Dr. Naci Görür 5. İstanbul Kent Sempozyumu'nda yaptığı konuşmada "Öyle bir yasa çıkardılar ki halkı korkuttular, deprem bahanesiyle rant pazarlıkları yapılıyor!" dedi

GÜNDEM 04.12.2023, 08:05
2
Naci Görür'den yeni yasaya tepki: Deprem bahanesiyle rant pazarlıkları yapılıyor!
Prof. Dr. Naci Görür, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İstanbul İl Koordinasyonu'nun organize ettiği 5. İstanbul Kent Sempozyumu'nda "Afet Riskleri ve Kent Politikaları" oturumlarının ardından yaptığı konuşmada, kentsel dönüşüm yasası ve bu süreçte yaşananları değerlendirdi.
Görür, “Bir kenti depreme hazırlamak için önce yasa çıkarılması gerektiğini söyledik. Ancak keşke söylemeseydik. Geçen günlerde bir yasa çıkardılar ama halkı korkuttular. Yurttaşlarda ‘Acaba malımıza mı çökecekler?’ diye bir endişe var. Böyle bir yasayla kenti yönetemezsiniz. Yönetebilmek için halkın, yerel yönetimin ve devletin el ele olması gerekiyor. Bu şartlarda İstanbul’da dönüşüm olamaz. Belediye ve hükümet arasındaki çekişmelerle, halkın bu endişeli ortamıyla depreme hazırlanmak mümkün değil. Ben deprem odaklı kentsel dönüşüm yapıldığına inanmıyorum. Bugün yaptığımız dönüşümde rant pazarlıkları yapılıyor. Deprem ise bahane ediliyor” şeklinde eleştirilerde bulundu.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 22 Şubat 2024
İmsak 05:55
Güneş 07:14
Öğle 12:57
İkindi 16:02
Akşam 18:31
Yatsı 19:45
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı