NASA düğmeye bastı: Ay'da tren yolculuğu başlıyor

NASA tarafından tasarlanan NIAC projesi kapsamında geliştirilen "FLOAT" adlı proje, Ay yüzeyinde manyetik robotlar kullanarak günlük 100 tona kadar malzeme taşıyacak bir demiryolu sistemi inşa etmeye hazırlanıyor.

DÜNYA 11.05.2024, 08:40
NASA düğmeye bastı: Ay'da tren yolculuğu başlıyor
Dünya üzerinde ulaşımı sağlamak için kullanılan trendler artık dünya dışında kullanılacak. Nasa tarafından uygulamaya alınan FLOAT adlı proje kapsamında  Ay'da tren istasyonu inşa edilecek. 
Yapılan bu proje filmlerdeki bilim kurgu filmlerini andırsa da ABD Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) "Yenilikçi Gelişmiş Kavramlar" (NIAC) projesinin bir parçası olacak.
Daily Mail'in haberine göre, Flexible Levitation on a Track (FLOAT) adı verilen projede, her gün Ay yüzeyinde 100 tona kadar malzeme taşımak için havaya yükselen manyetik robotlar kullanılması planlanıyor.
ABD merkezli uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, geçtiğimiz günlerde insanlı uzay uçuş programında rezervasyonlara başladı.
Proje lideri Dr. Ethan Schaler, Ay'da güvenilir, otonom ve verimli yük taşımacılığına imkan tanıyacak ilk Ay demiryolu projesini inşa etmeyi planladıklarını belirterek, "Dayanıklı, uzun ömürlü bir robotik taşıma sistemi, 2030'larda sürdürülebilir bir Ay üssünün günlük operasyonları için kritik öneme sahip olacak" dedi.
Dr. Schaler'e göre, dünyadaki demiryollarının aksine, Ay'daki raylı sistemlerde doğrudan uydunun yüzeyine açılabilen esnek yollar kullanılması planlanıyor. Bu sayede kolayca toplanıp başka bir yere taşınabileceği belirtiliyor.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 21 Mayıs 2024
İmsak 03:41
Güneş 05:19
Öğle 12:40
İkindi 16:30
Akşam 19:52
Yatsı 21:23
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı