NASA’dan korkutan açıklama! Depremlere neden olabilir

Apollo 17 uzay aracıyla ilgili NASA'dan bir açıklama geldi. Apollo 17’nin ay yüzerindeki araştırmaları neticesinde 'Ay depremleri' olarak bilinen küçük sarsıntılara neden olabileceği belirtildi.

DÜNYA 17.09.2023, 10:10
1
NASA’dan korkutan açıklama! Depremlere neden olabilir
1969'da Apollo 11 misyonu ile ABD, ilk astronotlarını Ay'a göndererek Neil Armstrong'u Ay yüzeyine ayak basan ilk insan yapmıştı. Astronotlar, Ay'dan örnekler toplamak üzere gönderilmiş ve NASA'nın 12 Temmuz 1969'da başlattığı Apollo Programı kapsamında "Apollo 11" misyonu ile 12 kişi Ay yüzeyine inmişti. Apollo Ay Programı, 1972'de "Apollo 17" misyonu ile son buldu.

Bilim insanları, on yıllardır terk edilmiş olan Apollo 17'nin Ay yüzeyindeki verilerini yeniden inceleyerek ilginç sonuçlar elde etti. NASA Goddard Uzay Uçuş Merkezi'nden Francesco Civilini liderliğinde yapılan araştırmada yapay zeka kullanıldı. Modern algoritmalarla incelenen verilerin analizinde Ay'daki daha önce tespit edilmemiş sismik aktiviteler ilk kez saptandı.
Araştırmada, Ay yüzeyinin sıcaklık değişimlerine göre genişleyip daraldığı belirtilerek, Ay depremlerini kaydeden cihazlardan birkaç yüz metre uzaklıkta bulunan Apollo 17'nin iniş modülünden yayılan hafif sarsıntılar tespit edildi. Bu belirli bir tür Ay depremine 'ani termal Ay depremi' deniyor ve doğal kaynaklardan ziyade yakındaki uzay aracının ısınması ve soğumasından kaynaklanıyor.
Araştırmada bu sarsıntıların, aniden ortaya çıkan termal Ay depremlerinden farklı olduğu vurgulandı. Uzmanlar, NASA ve iş ortaklarının Ay yüzeyinde kalıcı üs inşa etmesinin Ay depremlerini anlamanın gelecekteki keşifler için önemli olacağına inanıyor.
Bu araştırma, "Journal of Geophysical Research: Planets" adlı dergide yayımlandı.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 01 Ekim 2023
İmsak 05:07
Güneş 06:26
Öğle 12:34
İkindi 15:54
Akşam 18:31
Yatsı 19:45
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı