Nasıl erken emekli olunabilir? SGK resmen açıkladı

Sosyal Güvenlik Kurumu, Bağ-Kur ve emekli sandığına tabi milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı.Yaş şartı olmadan nasıl erken emekli olunabilir sorusunun cevabı belli oldu.

EKONOMİ 08.10.2023, 10:10
4
Nasıl erken emekli olunabilir? SGK resmen açıkladı
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Bağ-Kur ve emekli sandığına tabi milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı. Yaş şartı olmadan erken emeklilik isteyenler için yeni bir formül ortaya çıktı.
Yapılan son düzenlemelerle beraber, prim günü şartı getirilen erken emeklilik için yaş şartının kaldırılması gündeme geldi. Bu formül, prim günü şartını yerine getiren sigortalılara, yaşları ne olursa olsun erken emeklilik kapısını aralayacak.
4A statüsünde çalışanlar için iş gücü kaybı durumu, özellikle tek bir hastalık nedeniyle olabileceği gibi birden fazla hastalığın bir araya gelmesi sonucunda da gerçekleşebilir. Çalışanlar, sağlık durumlarının çalışma kapasitelerini etkilemesi nedeniyle emeklilik hakkına sahip olabilirler. Bu durumda, sağlık kurulu raporları ve doktor raporları gibi belgeler incelenerek işten ayrılma ve emeklilik süreçleri değerlendirilir.
Malulen emeklilik hakkından yararlanabilmek için birtakım koşulların yerine getirilmesi gereklidir. Vatandaşın en az 10 yıl sigortalı olması şarttır ve en az 1800 gün prim ödemesi yapmış olması gerekmektedir. Ayrıca, tam teşekküllü bir hastaneden alınmış iş görememezlik raporu ve en az yüzde 60 oranında iş gücü kaybını kanıtlayacak belgeler sunulmalıdır.

Erken Emeklilik İçin Güncellenen Hastalıklar Erken emeklilik hakkı kazanabilmek için belirli hastalıklara sahip olmak gerekmektedir. Bu hastalıklar arasında öncelikli olarak kanser gelmektedir. Hemen hemen her kanser türü, erken emeklilik için başvuru nedeni olarak kabul edilmektedir. Ayrıca epilepsi, bellek kaybı, Multipl Skleroz (MS) gibi beyin fonksiyonlarını etkileyen hastalıklar da erken emeklilik sebepleri arasındadır.
Çalışırken ciddi kazalar sonucu uzuv kaybına uğrayan bireyler de erken emeklilik hakkına sahip olabilirler. Organ nakli geçirenler ve kalp yetmezliği, solunum yetmezliği, siroz, anemi gibi sürekli rahatsızlıklar da erken emeklilik kapsamına girmektedir. Bunların dışında duyu organlarında yaşanan ciddi problemler yaşayan kişiler de emeklilik başvurusunda bulunabilirler.

Malulen emeklilik hakkından yararlanabilmek için belirli koşulları sağlamak gerekmektedir. Bu koşullar şu şekildedir:

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 10 Aralık 2023
İmsak 06:08
Güneş 07:33
Öğle 12:36
İkindi 15:08
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı