O emekli çiftçilere kötü haber.. Atakan Akça tepki gösteri!

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, ziraat odalarına kayıtlı emekli çiftçilere 5 bin TL ödeme yapılmayacağını açıkladı

EKONOMİ 08.11.2023, 09:15
1
O emekli çiftçilere kötü haber.. Atakan Akça tepki gösteri!
Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, ziraat odalarına kayıtlı emekli çiftçilere 5 bin TL ödeme yapılmasının engelleneceğini açıkladı.
OrduYorum'dan Soner Özdemir'in haberine göre; Başkan Akça, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a bu yanlışlığın düzeltilmesi için seslenerek çiftçilerin mağduriyetinin giderilmesini istedi.
Akça, "Bilindiği gibi 02 Kasım 2023 tarih ve 32352 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 7464 sayılı Kanun'un 20. maddesi ile 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'na eklenen geçici 98. madde ile 2023 yılı Ekim ödeme döneminde gelir veya aylık ödemesi yapılanlara bir defaya mahsus olmak üzere 5.000,00 TL ödeme yapılacağı hükme bağlanmıştır. Ancak aynı düzenleme ile emekli maaşı bağlananlardan herhangi bir işyerinde veya kendi nam ve hesabına (çiftçiler) çalışmaya devam edenlerin bu ödemeden yararlanamayacağı da hükme bağlanmıştır." dedi.
Başkan Akça, Türk çiftçilerinin büyük bir kısmının emekli olduğunu ve Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) kayıtlı olduklarını belirtti. Dolayısıyla bu çiftçilerin büyük bir kısmının emekli olduğunu ve söz konusu ödülden yararlanamayacaklarını ifade etti.
Ayrıca Akça, "Tarımla uğraşan Türk çiftçisinin %75 emekli yaşını doldurmuş ve bir vesileyle emekliliğe hak kazanmış vatandaşlarımızdır. Dolayısıyla ÇKS (Çiftçi kayıt sistemi )’ye kayıtlı çiftçilerimizin de %75’i emeklidir ve yapılacak olan 5 bin TL’lik ikramiyeden yararlanamayacaktır. ÇKS(Çiftçi kayıt sistemi) ye kayıtlı emekli çiftçilerimiz alınan bu kararla bir mağduriyet yaşayacaklardır. Vereceğiniz bir talimat ile alınan bu karar tekrar revize edilmeli ve emekli çiftçimizin mağduriyeti giderilmelidir.” Diye konuştu. 

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 08 Aralık 2023
İmsak 06:06
Güneş 07:32
Öğle 12:35
İkindi 15:08
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı