O gıdayı yıkayıp da buzdolabına koyanlardansanız yandınız! Her yer bakteri sarıyor…

Bazı gıdaların hijyen açısından tüketmeden önce yıkanması gerekiyorken, bazı gıdaların sağlıklı bir besin alımı için asla yıkanmaması gerekiyor. İşte detaylar…

GÜNDEM 09.07.2024, 18:55
O gıdayı yıkayıp da buzdolabına koyanlardansanız yandınız! Her yer bakteri sarıyor…
Sağlıklı bir yaşam gıdaların faydalı olanlarını tüketmek gerektiği gibi bu gıdaları nasıl tükettiğimiz de büyük bir önem taşıyor. Özellikle hijyen açısından birçok gıdanın yıkanarak tüketilmesini öneren uzmanlar, bazı gıdalar söz konusu olduğunda ise kesinlikle yıkamamayı öneriyor. Özellikle bir gıda yıkandığında gerçek bir bakteri yuvasına dönüşebiliyor.
Uzmanların hemen hemen her gün 1 tane tüketilmesini önerdiği yumurta, gerçek bir protein deposu olması sebebiyle dengeli ve düzenli beslenmenin ayrılmaz bir parçası. Ancak yumurtanın tüketiminden ziyade nasıl tüketildiği önem taşıyor. Daha açık ifade etmek gerekirse yumurtanın yıkanmaması gerektiğini söyleyen uzmanlar, yıkanan yumurtanın zehre dönüşebileceğini vurguluyor. Peki yumurta neden yıkanmaz? Yumurta yıkanarak saklanırsa ne olur? İşte detaylar…

Özellikle pandemi sonrası her gıdayı yıkama alışkanlığı edinen kişiler, yumurtaları da yıkayarak saklayabilir. Ancak birçok bilimsel araştırma yumurtanın yıkanması halinde bakterilere davet çıkardığını söylüyor. Yumurtanın suyla temasında koruyucu olan dış katmanının zarar gördüğünü gösteren araştırmalar, incelen bu katmandan kabukta yer alan zararlı mikroorganizmaların ve salmonella bakterisinin içeri girdiğini ortaya koymuş bulunuyor.

Zararlı bakterilerin yumurtanın içerisine sızmaması için yumurtayı yıkamamayı öneren uzmanlar, yumurtanın saklama koşullarının da sağlıklı bir şekilde yumurta tüketiminde etkili olduğunu savunuyor. Öyle ki, uzmanlara göre yumurtayı sağlıklı bir şekilde tüketmenin yolu, sağlıklı bir şekilde saklamaktan geçiyor. Bu nedenle buzdolabına konulan yumurtan mümkün mertebe karton kutusunda saklanılması öneriyor. Buzdolabında açıkta tutulmak zorunda kalan yumurtaların diğer gıdalarla temas etmemesi ise son derece önemli.

Saklama koşullarından biri olan sıcaklık da yumurtanın sağlıklı bir şekilde korunabilmesinde önem taşıyor. Bu yüzden uzmanlar yumurtayı belirli bir sıcaklık aralığında saklamayı öneriyor. Uzmanların önerdiği bu sıcaklık seviyesi ise, 0-5 derece aralığı.

Uzmanlar yumurtanın yıkanmaması gerektiğini söylerken, satın alınana dek birçok ele değen süt, peynir ve yoğurt gibi gıdaların ambalajlarının hijyen açısından mutlaka yıkanması gerektiğini belirtiyor. Aynı şekilde kutu içeceklerin kutuları da saklanmadan önce yıkanması gerekenler arasında.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 16 Temmuz 2024
İmsak 03:43
Güneş 05:24
Öğle 12:50
İkindi 16:40
Akşam 20:05
Yatsı 21:39
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı