o hastalıklar:İşte erken emekli eden

İşte Sosyal Güvenlik Mevzuatı'nde yer alan ve erken emekli eden hastalıklar...

GÜNDEM 25.11.2023, 13:30
 o hastalıklar:İşte erken emekli eden
Sigorta kapsamında çalışan vatandaşlar, maluliyet durumuna gelmeleri halinde emekli olabilirler. Erken emeklilik imkanları, sağlık sorunları nedeniyle iki ana grupta inceleniyor: Malulen emeklilik ve engelli hakları. Fakat bu iki grup arasında önemli ayrımlar var. Bu hastalıklardan etkilenen bireyler, daha erken emekli aylığı alabilirler. Hangi mesleklerin bu haktan yararlanabileceği ise merak ediliyor.
Erken emeklilik hakkı, sigortalı olarak çalışan kişiler için çeşitli sağlık sorunları sebebiyle veriliyor. Bu kapsamda, sağlık durumu bozulan veya raporlu olan kişiler için erken emeklilik imkanları büyük bir önem taşıyor. Sosyal Güvenlik Mevzuatı, bu ihtiyacı karşılamak için özel hükümler içeriyor.
Malulen emeklilik hakkı, her sağlık sorunu için geçerli değil. Bu emeklilik için, bazı belirli sağlık durumlarının olması gerekiyor. İşte malulen emekli olabilecek hastalıklar:
KanserEpilepsiParkinson hastalığıBeyin tümörleriBehçet hastalığıOrgan nakli (kemik iliği hariç)AIDS
TüberkülozSirozZeka geriliğiŞizofreniBipolar bozuklukMultipl skleroz (MS)Serebral palsi
FelçUzuv kayıplarıDemansGörme kaybı
Bu hastalıkların yaşanması durumunda, iş gücü kaybı yüzde 60 ve üzerinde olursa, kişi malulen emeklilik hakkı kazanabilir. 
Malulen emekli olabilmek için bazı yasal şartlar bulunuyor. Bu şartlar:
Sigortalı çalışma koşulu: İşçilerin en az 10 yıl süreyle kesintisiz bir şekilde sigortalı olarak çalışmış olmaları gerekiyor. 
Prim ödeme şartı: Sigortalı bireyin en az 1800 gün prim ödemesi gerçekleştirmiş olması gerekiyor.
Malullük olayının zamanlaması: Malullük durumu, sigortalının işe başlama tarihinden sonra meydana gelmeli.
Maluliyet belgesi: Çalışanın maluliyet durumu, resmi sağlık kuruluşlarından temin edilen maluliyet raporu ile belgelendirilmeli.
Güç kaybı yüzdesi: Maluliyet raporuyla emeklilik başvurusu yapabilmek için en az %60 güç kaybının tespit edilmiş olması gerekiyor.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 24 Şubat 2024
İmsak 05:51
Güneş 07:10
Öğle 12:57
İkindi 16:04
Akşam 18:34
Yatsı 19:48
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı