Son Dakika

O karar verildi! EYT'lilere vergi muafiyeti geliyor..

Bu yıl emekli olan EYT'liler Ocak 2024 itibarıyla emlak vergisinden muaf olacak

EKONOMİ 16.11.2023, 09:35
1
O karar verildi! EYT'lilere vergi muafiyeti geliyor..
Emlak vergisi ödemelerinin taksitleri için son gün yaklaşıyor. Yaklaşık 14 milyon kişiyi ilgilendiren bu verginin ikinci taksiti kasım ayı sonuna kadar ödenmesi gerekiyor. Ancak emeklilikte yaşa takılanlar olarak bilinen EYT'liler için yeni bir düzenleme yapıldı. Onlar, Ocak 2024 itibariyle emlak vergisinden muaf olacaklar.
EYT'liler için yapılan düzenleme şu şekilde işliyor: EYT'li olanlar, emeklilik haklarını kazandıkları aydan itibaren bir yıl sonra emlak vergisinden muafiyet sağlayabilecekler. Vergi muafiyeti için belirli şartlar bulunuyor. Örneğin, kendisinin oturduğu evde, brüt 200 metrekareyi aşmayan konutlar bu muafiyetten yararlanabilecek.
Ayrıca, EYT'lilerin kiraya verdiği evlerde oturduğu yerden elde ettiği kira gelirleri veya çocuklarının oturduğu evler de bu muafiyet kapsamında değerlendirilebilecek. Tek yazlık evleri dahi vergi muafiyeti kapsamına girecek.
Ancak, EYT'lilerin geliri 150 bin lirayı aşmıyorsa, bu yılki menkul sermaye iradı gelirleri de gelecek yıldan itibaren muafiyetten yararlanabilecekler.
Bu muafiyetten faydalanmak isteyen emeklilerin devlete vergi ödeme konusunda bazı durumlar var. Örneğin, ev hanımları, şehit yakınları, gaziler, engelliler gibi gruplar da bu muafiyetten yararlanabilecek.
Bununla birlikte, vergi muafiyetinin bazı durumlarda uygulanmayacağı durumlar da bulunuyor. Örneğin, emekli olan ve çalışmaya devam eden bireyler bu muafiyetten yararlanamayacaklar. Ayrıca, tek konut dışında gelir getirmeyen arsa, arazi veya işyeri sahipleri de bu muafiyetten faydalanabilecekler. Bu muafiyetler, dul, yetim, ölüm ve maluliyet aylığı alanlar için de geçerli olacak. Ayrıca, vergi muafiyeti 18 yaşından büyük işsizler, gaziler, engelliler, ev hanımları, şehitlerin dul ve yetimleri için de geçerli olacak.
EYT kapsamında emekli aylığı bağlanan kişiler, halihazırda emlak vergisini ödemek zorundalar. Ancak, aylık bağlanan tarihi izleyen yıldan itibaren indirimli emlak vergisi ödemeye başlayacaklar. Tek bir ev sahibi olanlar ise vergi muafiyetinden 2024 yılında yararlanabilecekler. Muafiyet için oturduğunuz evin bağlı olduğu belediyeye dilekçeyle başvurmanız gerekiyor.
Eşlerden her birinin adına bir ev varsa, bir evde oturuyor ve diğerinden kira geliri elde ediyorsanız vergi ödemek zorundasınız. Ancak, bir evde oturup diğer ev boşsa, o boş ev muafiyet kapsamında değerlendirilecek.
Son olarak, ev sahibi olduğunuz ancak başka bir kişiyle paylaştığınız bir evde muafiyetten hisseniz oranında yararlanabilirsiniz. Diğer kişi çalışıyorsa, kendi payı oranında vergi ödemekle yükümlü olacak. Kat irtifakı tapusu olanlar, diğer şartları sağlıyorsa vergi ödemek zorunda olmayacaklar.
(Kaynak: Dünya.com)

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 05 Aralık 2023
İmsak 06:04
Güneş 07:29
Öğle 12:34
İkindi 15:07
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı