ÖĞ-DER: Öğretmen akademisi olumlu ancak mülakat kaldırılmalı

Bu hafta içerisinde TBMM’ye getirilmesi beklenen Öğretmenlik Meslek Kanunu’na yönelik eleştirilerde bulunan Şuurlu Öğretmenler Derneği (ÖĞ-DER) Genel Başkan Yardımcısı Erdal Bilir, Öğretmen Akademisi ile ilgili atılacak adımları olumlu bulduklarını ifade ederken, öğretmen atamalarında uygulanan mülakat uygulamasının ise kaldırılmasının gerekli olduğunun altını çizdi.

EĞİTİM 11.06.2024, 04:35
1
ÖĞ-DER: Öğretmen akademisi olumlu ancak mülakat kaldırılmalı
Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda değişiklik öngören kanun teklifinin bu hafta Meclis Başkanlığı'na sunulması bekleniyor. Meclis’e gelecek düzenlemeye ilişkin açıklamalarda bulunan Şuurlu Öğretmenler Derneği (ÖĞ-DER) Genel Başkan Yardımcısı Erdal Bilir, öğretmenlik mesleğinin bir ihtisas mesleği olduğunun altını çizerek, öğretmen olacak öğrencilere yönelik eğitimin ortaokul sıralarındaki becerilerine kadar inilmesi gerektiğini belirtti.

Mülakat tartışmalarına değinen Bilir, mülakat uygulamasının tartışmaların odağında olduğunun altını çizerek, “Bugün öğretmen adayları KPSS sınavından en iyi dereceyi alsa da mülakatla elenerek öğretmen olamıyor. Mülakat öğretmen adayları tarafından şüpheyle karşılanan bir uygulama. Bu uygulamanın kaldırılması daha doğru olacaktır” ifadelerini kullandı.      

Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmen adaylarını KPSS’nin ardından öğretmek akademilerine yönlendirmesinin olumlu bir adım olduğunu ifade eden Bilir, 2018 yılında bakanlığa sundukları raporda da bunun önemine değindiklerini hatırlattı. Bilir, “MEB’in uygulayacağı Öğretmen Akademileri hakkaniyetli bir şekilde yapılırsa gelecek nesillerimiz için daha nitelikli öğretmen yetiştirme imkânı bulunabilir. Öğretmen Akademileri gerekli çünkü ataması yapılan branşların birçoğu eğitim fakültesi mezunu değil. Bunların mesleki yeterliliklerini geliştirmelerine, teorik ve pratik bir üst eğitim almalarına ihtiyaç var. Ayrıca eğitim fakültelerinden mezun olan gençlerimiz de gerekli mesleki yeterliliğe yeterince sahip değil. Bunların da Öğretmen Akademileri’nde eğitim almaları önemlidir” dedi.                 

Akademilerin ardından yapılacak bir sınav ile öğretmenlerin uzman ya da başöğretmenlik unvanını elde etmesi için bir eğitimden daha geçmeleri gerektiğine dikkat çeken Bilir, bu eğitimlerin ardından ünvanları elde etmeye hak kazanmaları gerektiğini belirtti. Bilir, akademide başarısız olan öğretmenlere bir hak daha verileceğinin ifade edildiğinin altını çizerek, “İkinci haktan sonra da öğretmen olma yeterliliğine sahip olmadığı anlaşılan adaylar memuriyetten atılmıyor, öğretmenlik yerine devlet kadrolarında başka memuriyetlerde görev alacağı belirtiliyor. Bu uygulamada bizce bir sorun yok, hakkaniyetli bir uygulama olarak görmekteyiz” diye konuştu.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 24 Haziran 2024
İmsak 03:28
Güneş 05:13
Öğle 12:46
İkindi 16:37
Akşam 20:09
Yatsı 21:47
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı