Son Dakika

Öğretmenler atama bekliyor: Yandaşlara ise zam yapılıyor!

Sürekli değiştirilen eğitim sisteminin ne kadar faydalı olduğu tartışılırken, Birleşik Kamu İş Konfederasyonu MYK Üyesi Kütük, sınava tabi tutulmayan ücretli öğretmenlerin görev yaptığını söyledi.

GÜNDEM 18.09.2023, 08:55
Öğretmenler atama bekliyor: Yandaşlara ise zam yapılıyor!
Sözcü'den Saygı Öztürk'ün haberine göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ücret karşılığı ders veren öğretmenlerin ders ücretlerine yüzde 25 oranında zam yapıldığını açıkladı. Ancak Birleşik Kamu İş Konfederasyonu MYK Üyesi Hasan Kütük, bu durumun kamuoyunda tüm öğretmenlerin ders ücretlerinin artırıldığı şeklinde yanlış bir algıya neden olduğunu belirtti ve gerçeğin çok farklı olduğunu dile getirdi.
Hasan Kütük, Türkiye'de 600 binden fazla öğretmen adayının atanmayı beklediğini, ancak geçen yıl sadece 75 bin ücretli öğretmenin görevlendirildiğini ifade etti. Bu öğretmenlerin atanmaları için sınav veya mülakat gibi objektif yöntemlerin kullanılmadığını, bunun yerine siyasi görüşlerin öne çıkarıldığını iddia etti.
Kütük, kamuoyunun bu konuda bilgilendirilmesi gerektiğini vurgulayarak şu rakamları sundu:

"Eğitim-öğretim yılı başladığında özellikle kırsal ve kenar mahallelerde öğretmen ihtiyacını karşılamak amacıyla ücretli öğretmenler görevlendiriliyor. 2022-2023 eğitim-öğretim yılında 75 bin civarında ücretli öğretmen 78 ilde çalıştırıldı. Bu öğretmenler saat başına 70 TL ücret alıyorlar ve aylık maaşları 10 bin 577 TL civarında oluyor. Cumhurbaşkanının açıklamasına göre bu öğretmenlerin maaşı 13 bin 100 TL'ye çıkarılacak. Ancak bu durumda bile, yaklaşık 600 bin atanmayı bekleyen öğretmen bulunuyor. Eğer gerçekten öğretmen ihtiyacı yoksa, o zaman neden her yıl ücretli öğretmenler görevlendiriliyor? Bu atamaların objektif bir değerlendirme olmaksızın sadece siyasi bağlantılarına dayanarak yapıldığı bir dönemde, mülakatların bu kadar tartışmalı olduğu bir dönemde, ücretli öğretmen atamalarının bu şekilde yapılması oldukça eleştiriliyor."

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 02 Ekim 2023
İmsak 05:08
Güneş 06:27
Öğle 12:33
İkindi 15:53
Akşam 18:29
Yatsı 19:43
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı