Oldu - bittiye karşı dikkatli olunmalı!

AGD bünyesinde yayın yapan UGSAM’ın Kıbrıs dosyasında önemli uyarılar yer aldı.

GÜNDEM 22.01.2022, 09:10
4
Oldu - bittiye karşı dikkatli olunmalı!
Anadolu Gençlik Derneği ( AGD) dikkat çeken dosyalar hazırlayan Uluslararası Gözlem ve Strateji Merkezi (UGSAM) Kıbrıs ile ilgili dikkat çeken bir rapor hazırladı. “Siyasi Krizlerin Sarmalında Kıbrıs” adı ile hazırlanan raporda, Kıbrıs’ta yaşanan son gelişmeler ve bunların geleceğe yönelik etkileri ile ilgili önemli ifadeler yer aldı.

Doğu Akdeniz’deki enerji yataklarının keşfi ile Kıbrıs’ın uluslararası öneminin bir kat daha arttığı belirtilen raporda, “Son yıllardaki enerji rezervleri keşiflerinin özellikle ada etrafında yoğunlaşması Kıbrıs’ın sahip olduğu değeri daha da paha biçilemez kılmaktadır.  Bu durum,  Kıbrıs adasının hali hazırda yıllardır süren hukuki/siyasi açıdan tartışmalı durumunu daha da içinden çıkılamaz bir hale dönüştürmektedir.” denildi.

Kıbrıs’ta devam eden anlaşmazlıkların çözüme kavuşturulmaması için küresel güçlerin etkin bir çaba gösterildiğinin herkesçe malum olduğu bildirilen raporda, KKTC’nin parçalı iç siyasi yapısına dikkat çekilerek, “KKTC’deki siyasi yapının parçalı olması ülkede siyasi istikrarı mümkün kılmamaktadır. Henüz iç siyasi yapısında birliği sağlayamayan Kuzey Kıbrıs’ın müzakerelerde Güney Rum kesimi ile bir uzlaşıya varması yakın zamanda mümkün gözükmemektedir.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Raporun sonuç bölümünde ise şunlar kaydedildi: “Her geçen gün keşfedilen enerji yatakları nedeni ile artan önemi, adanın yönetiminde söz hakkı olma noktasında tarafları inatçı kılmaktadır. Kıbrıs’ta siyasi anlaşmazlıklardan fırsat bilinerek federasyon görüşmelerinin oldubittiye getirilmesi ihtimaline karşı öncelikle adanın kuzeyinde iç birliğin sağlanması gerekmektedir.”

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 03 Mart 2024
İmsak 05:41
Güneş 07:00
Öğle 12:56
İkindi 16:09
Akşam 18:42
Yatsı 19:56
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı