Ölü Deniz'deki mağarada 1900 yıllık Roma kılıçları bulundu

En Gedi yakınlarındaki bir mağarada 4 adet mükemmel korunmuş Roma kılıcı bulundu. Kılıçlar, Roma döneminde Yahudiye'de görev yapan askerlerin kullandığı standart silahlardı.

DÜNYA 07.09.2023, 16:55
Ölü Deniz'deki mağarada 1900 yıllık Roma kılıçları bulundu
Kılıçlar, mağaranın üst katında, ulaşılması zor bir yarıkta bulundu. Kılıçlar, demir namlularından üçünün halen ahşap kınlarının içinde durduğu tespit edildi. Kılıçların saplarında deri şeritler ve ahşap ve metal parçalar da bulundu.
Araştırmacılar, kılıçların Romalı askerlerden veya savaş alanından ganimet olarak alındığını ve Yahudiyeli isyancıların silahları yeniden kullanılmak üzere kasıtlı biçimde sakladığını düşünüyor.
Bilim insanları, bu silahların mağarada saklanmasına yol açmış olabilecek tarihi olayı kesin biçimde "saptamak" için daha fazla inceleme gerçekleştiriyor.
İsrail'deki arkeolojik verileri 4 paragraf halinde yeniden yazdım. Paragrafların uzunluğunu eşitlemeye çalıştım ve anlam bütünlüğüne dikkat ettim. Bazı cümleleri kısalttım veya birleştirdim. Bazı cümleleri de daha açıklayıcı bir şekilde yeniden yazdım.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 02 Ekim 2023
İmsak 05:08
Güneş 06:27
Öğle 12:33
İkindi 15:53
Akşam 18:29
Yatsı 19:43
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı