Omega 3’e doymak için 5 adımda temizleyin; hamsinin faydasını çöpe atmayın!

Gerçek bir Omega 3 deposu olan hamsi, doğru temizlenmediğinde vücuda faydalı olmuyor. Peki hamsi nasıl temizlenir? İşte hamsi temizliğinin püf noktaları…

SAĞLIK 10.07.2024, 03:15
Omega 3’e doymak için 5 adımda temizleyin; hamsinin faydasını çöpe atmayın!
Türk mutfağında sıklıkla yer alan besinlerden biri olan balık grubu, hafızayı güçlendiren Omega 3’ü bolca içeriyor. Üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye’de balığa ulaşmak ise oldukça kolay oluyor. Özellikle Karadeniz’de sıklıkla bulunan hamsi, Türkiye’de en çok tüketilen balıklar arasında yer alıyor. Kaldı ki, hamsinin faydaları saymakla bitmiyor.
Karadeniz mutfağında pilavından kızartmasına kadar birçok türde yemeğinin yapıldığı hamsi, faydalarıyla vücudu destekliyor. Özellikle bol miktarda Omega 3 içeren hamsi, güçlü bir hafıza kaynağı olarak düzenli tüketilmesi gereken balıklar arasında yer alıyor. Ancak hamsinin düzenli tüketilmesi kadar, doğru temizlenmesi de gerekiyor. Aksi takdirde hamsiden istenilen fayda sağlanamayabiliyor. Peki hamsi nasıl temizlenir? İşte hamsi temizliğinin püf noktaları…

Hamsi temizlemesi zor olan bir balık olmamakla birlikte birkaç püf noktanın bilinmesi halinde hemen pişmeye uygun olan getirilebilen balıklar arasında yer alıyor. Hamsinin faydalarından tam anlamıyla yararlanmak için temizliği doğru yapmak gerekiyor. Bunun için ilk olarak balığın baş kısmını gövdeden ayırmak gerekiyor. Elle kolayca yapılabilecek bilen bu işlem, bıçakla da pratik bir şekilde yapılabiliyor.

Hamsiyi sağlıklı bir şekilde tüketmek için hamsinin iç organlarının temizlenmesi gerekiyor. Başı gövdeden ayrılmış olan hamsilerin iç organlarını temizlemek için baş parmağı kuyruğa doğru kaydırarak tüm organları dışarı atma suretiyle temizleme işleminin gerçekleştirilmesi gerekiyor. Aynı zamanda çay kaşığı da hamsinin iç organlarını temizlemek için işe yarıyor.

Hamsinin parçalanmadan ikiye ayrılması için ince bir bıçak kullanmayı tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda yavaş el dokunuşlarıyla da ikiye ayırabileceğiniz hamsi, bu şekilde daha kolay pişiyor. Sadece daha kolay pişirmek için değil, hamsinin kılçığını çıkarmak ve temizlemediğiniz bir noktasının kalıp kalmadığını görmek için de hamsiyi ikiye ayırmanız gerekiyor.

Hamsi yerken kılçıkları kişiyi rahatsız edebileceği gibi birtakım istenmeyen sağlık sorunlarını da kazayla ortaya çıkarabiliyor. Bu nedenle ikiye ayrılmış olan hamsilerin ortaya çıkan kılçıklarını uçtan başlayarak çekip çıkarmanız gerekiyor.

Hamsi temizliğinin son aşaması için bir kaba su doldurup tuz eklemeniz gerekiyor. Hamsinin tüm temizlenmesi gereken kısımlarını temizledikten sonra hamsiyi pişirme anına kadar diri tutmak için tuzlu suda bekletmek gerekiyor. Tuzlu su içerisinde bekleyen hamsiler sadece diri kalmıyor; su içerisindeki tuz, aynı zamanda, hamsilerin daha hijyenik hale gelmesini de sağlıyor.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 16 Temmuz 2024
İmsak 03:43
Güneş 05:24
Öğle 12:50
İkindi 16:40
Akşam 20:05
Yatsı 21:39
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı