Ömer Faruk Yazıcı: Büyük felaketler, alınmayan önlemlerden belliydi

Saadet Partisi İstanbul İl Başkanlığı İl Divan Toplantısı, dün yoğun katılımıyla 1453 Çırpıcı Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirildi.

SİYASET 27.02.2023, 04:35
1
Ömer Faruk Yazıcı: Büyük felaketler, alınmayan önlemlerden belliydi
Saadet Partisi İstanbul İl Başkanlığı’nın İl Divan Toplantısı dün yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Ömer Faruk Yazıcı, Saadet Partisi İstanbul İl Başkanlık Divanı üyeleri ve teşkilat mensuplarının katılımıyla düzenlenen divan toplantısı 1453 Çırpıcı Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirildi. Kahramanmaraş merkezli 11 ilimizde ciddi can kaybına ve yıkıma neden olan deprem gündemiyle toplanan divan toplantısında afet bölgesine ilişkin çalışmalar ele alındı. Divan toplantısından sonra teşkilat mensupları Millî Görüş lideri Prof. Dr. Necmettin Erbkan Hoca’nın vefatının sene-i devriyesi hasebiyle Merkez Efendi Kabristanlığı’nda yeniden bir araya geldi. Kur’an-ı Kerim tilaveti ve dualarla Hocasını yâd eden Millî Görüşçüler, Necmettin Erbakan Hoca’nın mirasının unutulmayacağının mesajını verdi.
Kahramanmaraş merkezli 11 ilimizde ciddi can kaybına ve yıkıma neden olan deprem gündemiyle toplanan divan toplantısında konuşan Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Ömer Faruk Yazıcı, “2018 seçimlerinden bu yana TBMM’ye sunulan 75 deprem önergesinden sadece 5 tanesi kabul edildi. Geri kalan 70 deprem önergesi, AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. İşte bu depremin getireceği büyük felaketler, deprem öncesinde alınmayan önlemlerden belliydi” dedi.

Divan toplantısında teşkilat mensuplarına hitap eden Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Ömer Faruk Yazıcı, deprem vergilerine işaret ederek, “2003 – 2022 yılları arasında toplanan ve enflasyon – kur farkı hesaba katıldığında 685 milyar liraya ulaşan deprem vergisi; kullanılamaz hale gelen yollara, pistleri parçalanan havalimanlarına harcandı. Bu kadar para toplandıktan sonra, sizce ne kadarı depreme ayrıldı? Bu 685 milyar liranın sadece binde 5’i depreme ayrıldı. Sayın Erdoğan’a sesleniyorum; siz, topladığınız deprem vergisinin sadece binde 5’ini deprem için kullandınız ya. Milletimiz de sizi önümüzdeki seçimde binde 5’e indirecektir inşallah” ifadelerini kullandı.

Hükümetin deprem hazırlığı ve afet bölgesindeki yetersiz koordinasyon yetersizliğine dikkat çeken Ömer Faruk Yazıcı, “Deprem bölgesindeki halkın devletin nerede olduğunu sorduğunu maalesef kulaklarımızla işittik. 2018 seçimlerinden bu yana TBMM’ye sunulan 75 deprem önergesinden sadece 5 tanesi kabul edildi. Geri kalan 70 deprem önergesi, AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. İşte bu depremin getireceği büyük felaketler, deprem öncesinde alınmayan önlemlerden belliydi” şeklinde konuştu.

Ömer Faruk Yazıcı, imar affına da değinerek, “Depremden etkilenen 10 ilde 294 bin bina imar aflarıyla yasallaştırıldı. Rant ve yağma ekonomisini beslemek, israf ve yolsuzluk ile boşalttıkları Hazineyi doldurmak için çıkardıkları imar afları yüzünden on binlerce insan ağır hasarlı, kaçak ve güvensiz yapılarda oturtuldu. Yapı denetimi müteahhitlerin insafına bırakıldı. Bu dönemde, yapılan binaların deprem yönetmeliğine uygun olup olmadığını denetleyen yapı denetim yetkisi, bağımsız kamu kurumlarından alınıp özel şirketlere devredildi. Birçok inşaat şirketi, yapı denetim firması da kurarak kendi kendini denetledi. Depremde hayatını kaybeden 100 bine yakın insanın katillerinden sadece bazıları olan müteahhitler ve inşaat firmalarının sahipleri hızlı bir şekilde gözaltına alınmaya ve tutuklanmaya başlandı” diye konuştu.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 27 Mart 2023
İmsak 05:05
Güneş 06:26
Öğle 12:49
İkindi 16:19
Akşam 19:03
Yatsı 20:18
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı