On binler Filistin'in özgürlüğü için yürüdü… Nehirden Denize Özgür Filistin

İHH’nın öncülüğünde gerçekleştirilen yürüyüş, akşam namazının ardından Ümraniye Sondurak Camii önünden başladı. Katılımcılar yürüyüş boyunca, "Nehirden Denize Özgür Filistin, Katil İsrail, İşbirlikçi ABD, Yaşasın Küresel İntifada" sloganları attı, tekbirler getirdi.

AİLE 14.05.2024, 04:35
On binler Filistin'in özgürlüğü için yürüdü… Nehirden Denize Özgür Filistin
İHH’nın öncülüğünde gerçekleştirilen yürüyüş, akşam namazının ardından Ümraniye Sondurak Camii önünden başladı. Katılımcılar yürüyüş boyunca, "Nehirden Denize Özgür Filistin, Katil İsrail, İşbirlikçi ABD, Yaşasın Küresel İntifada" sloganları attı, tekbirler getirdi. On binlerce kişinin katıldığı yürüyüş, Ümraniye Metro İstasyonu önüne kadar devam etti. Genç İHH Başkanı Muhammet Cihat Çelik, Fransız Hukuk Profesörü ve Aktivist Frank Romano ve ABD'li insan hakları savunucusu Mary Beth Brownlee yürüyüş bitiminde katılımcılara seslendi.

Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda tilavetin ardından konuşma yapan Fransız Hukuk Profesörü ve Aktivist Frank Romano, Lübnan'da Afrika'da Amerika’da ve Fransa'da protestolara katıldığını belirtti. Romano, "Filistin haricinde hiçbir yerde işgale karşı Türkiye'de olduğu gibi büyük bir mücadele ruhu görmedim. İsrail'in vahşi Refah saldırısı yüzünden Gazze'ye hiçbir insani yardım ulaşmıyor. Şu an Özgürlük Filosu ile Gazze'ye yardım ulaştırılması her zamankinden daha önemli. Bazı devletler, filonun yola çıkmaması için engel olmaya çalışıyorlar" şeklinde konuştu.

ABD'nin, İsrail'e gönderdiği silahların savaş suçu işlemekte kullanıldığını kabul ettiğini hatırlatan Romano, "Yani ABD savaş suçlarının bir ortağı olduğunu da kabul etti. Ama Uluslararası Ceza Mahkemesi hâlâ Netanyahu'yu yargılamak için bir adım atmıyor. Umarım dünyadaki bütün insanlar bu katliama karşı protestolara devam ederler. İnanıyorum ki, siz Türkiye insanları özgür Filistin için çalışmaktan geri durmayacaksınız" ifadelerini kullandı.

Uluslararası Özgürlük Filosu Aktivisti, ABD'li insan hakları savunucusu Mary Beth Brownlee ise, özgür Filistin'in  süresiz bir ateşkes ve Filistinliler için adaletle mümkün olabileceğini söyledi. Brownlee, "Üç şey talep ediyoruz. Refah Sınır Kapısı'nın açılması, ateşkes imzalanması ve Özgürlük Filosu'nun Gazze'ye direkt olarak ulaşması. ABD'nin Gazze sınırlarında üsler inşa etmesi, Gazze'nin tam anlamıyla kuşatılması anlamına geliyor" ifadelerini kullandı.

Genç İHH Başkanı Muhammet Cihat Çelik ise soykırıma karşı durmak için bir araya geldiklerini belirterek,  "Soykırıma alışmadık. İşgalci İsrail, kundaktaki bebeklere, çocuklara kurşun sıkarken, onların çığlıklarına bigâne kalmadık. Dünya küresel bir vicdan intifadası yaşıyor. İnsanlar; sokaklarda, meydanlarda, kampüslerde 'Yaşasın Küresel İntifada' diyor" ifadelerini kullandı.  Eylem, Filistinliler için dua edilmesinin ardından sona erdi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 21 Mayıs 2024
İmsak 03:41
Güneş 05:19
Öğle 12:40
İkindi 16:30
Akşam 19:52
Yatsı 21:23
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı