“Önerilerimiz kabul edildi”

Son günlerde ülkenin bir numaralı gündemi olan ve ilk olarak Antalya’nın Manavgat ilçesinde başlayan yangınlar ülkenin dört bir yanında maddi ve manevi hasar bıraktı.

GÜNDEM 05.08.2021, 07:15
4
“Önerilerimiz kabul edildi”
Manavgat sonrası ülkenin birçok ilinden peş peşe gelen orman yangını haberleri akıllarda soru işaretleri bıraktı. Antalya’da hala sürmekte olan orman yangınları sebebiyle Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi, Manavgat ve çevresindeki yangın felaketini görüşmek üzere olağanüstü toplandı. Toplantıda Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, yangın bölgesindeki çalışmalar ile ilgili meclis üyelerini bilgilendirdi. Toplantıda konuşma yapan Saadet Partisi Antalya Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Mehmet Manavoğlu, önemli açıklamalarda bulundu.

İlk yardımın önemine dikkat çeken Mehmet Manavoğlu, “İkinci önerimiz olarak itfaiye daire başkanlığımızda çok kıymetli yangın söndürme eğitimcileri olduğunu biliyoruz. Bu eğitimcileri periyodik olarak görevlendirerek başta orman köyleri olmak üzere vatandaşlarımıza orman yangının ilk anında nasıl müdahale etmeleri gerektiği hususunda bilgilendirebiliriz. Köylerimize hibe edeceğimiz ultrasonik ve kimyasalı yangın söndürme topları ile ilk anda hemşehrilerimizin yangınları söndürebilmesini temin edebiliriz. Hemşerilerimize temel ilk yardım eğitimlerini verdirerek yaşadığımız pek çok can kaybının önüne geçmeyi sağlayabiliriz. Üçüncü olarak da daha önce defalarca dile getirdiğimiz Manavgat içme suyu projesi ile hem Alanya Oba’dan Kemer Beldibi’ne kadar suyun kendi cazibesiyle tüm hemşehrilerimizin musluklarından dünyanın en kaliteli üç suyundan birisi olarak kabul edilen suyu akıtabilir hem de bu içme suyu isale hattının üzerine belirli aralıklarla konulacak yangın vanaları ile yangın anında ormanlarımızın korunmasını güvence altına alabiliriz” ifadelerini kullandı.

Meclis toplantısında 3 önemli öneride bulunan Saadet Partisi Antalya Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Mehmet Manavoğlu, “Antalya Manavgat İlçesi ve çevre ilçelerinde yaşanan orman yangından zarar gören vatandaşlara geçmiş olsun. Yangında hayatını kaybedenlere Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, necip milletimize baş sağlığı diliyorum. Elbette hemşerilerimizin bizleri seçip 5 yıllığına buraya göndermelerindeki amaç burada hamasî nutuklar atmak için değil yaraya merhem olmamız içindir. Bu bağlamda ilk olarak Büyükşehir bünyesine üç adet çok amaçlı helikopter alınması önerimiz var ki bu helikopterleri; orman, ev, fabrika yangını anında eklenecek aparatlarla şu dönemde en çok ihtiyaç duyduğumuz yangın söndürme amacıyla, sel ve heyelan anında hemşerilerimizi kurtarmak, tahliye etmek amacıyla kullanabiliriz” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 04 Mart 2024
İmsak 05:39
Güneş 06:58
Öğle 12:55
İkindi 16:09
Akşam 18:42
Yatsı 19:57
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı