“Ortak akılla hareket edilmeli”

Deprem sonrası rezerv alan ilan edilen bölgelerdeki sağlam evlerin yıkımına karşı çıkan vatandaşların taleplerini dinleyen Çalışkan, ortak akılla hareket edilmesi vurgusu yaptı. Vatandaşların mağdur edilmemesi gerektiğinin altını çizen Çalışkan, "Millet ile devlet karşı karşıya getirilmemelidir" dedi.

GÜNDEM 10.07.2024, 04:35
“Ortak akılla hareket edilmeli”
Saadet Partisi Hatay Milletvekili Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, Hatay’ın Antakya ilçesinde Akevler Mahallesi Muhtarlığı’nda vatandaşlarla bir araya gelerek sorunlarını dinledi. Deprem sonrası rezerv alan ilan edilen bölgelerdeki sağlam evlerin yıkımına karşı çıkan vatandaşların taleplerini dinleyen Çalışkan, ortak akılla hareket edilmesi vurgusu yaptı.
 Rezerv alan ilan edilen bölgelerde yaşayan vatandaşların hızlı tahliye talepleriyle karşı karşıya kaldığını belirten Çalışkan, vatandaşların ev bulamamaktan, fahiş kiralardan, yıllarca çalışıp yaptırdıkları evlerinin sağlam raporu verilmesine rağmen yıkılacak olmasından ve borçlanma rakamlarının belirsizliğinden dolayı rahatsız olduklarını ifade etti. Vatandaşlar, rezerv alan ilan edilen bölgelerde yaşanan mağduriyetlerin arttığını belirtirken, kurallara uyarak ve gerekli izinleri alarak evlerini onardıklarını söyleyen vatandaşlar, ani tahliye kararlarıyla karşı karşıya kaldıklarının altını çizdi. Bu durum, onları hem maddi hem de manevi olarak zor durumda bırakırken, birçok vatandaş, başlarını sokacak başka bir yer bulamamaktan ve kiraların aşırı yüksek olmasından şikâyetçi.

 Evlerinin az hasarlı olmasına rağmen tahliye edilmesi kararına anlam veremeyen vatandaşlar, bu durumun büyük bir haksızlık olduğunu düşünüyor. Yıllarca çalışıp emek verdikleri evlerinin yıkılması, belirsizlikler ve yeni borçlanma rakamları başlıca endişe kaynakları. Özellikle çocuklu aileler, yaşlılar ve kadınlar, güvenle barınabildikleri yuvalarının yıkılmasını istemiyor. Çalışkan, hasar görmüş birçok alan varken çoluk çocuk, yaşlı ve kadınların güvenle başlarını soktukları yuvalarının yıkılmaması taleplerinin haklılığını belirterek, “Bu sorunun da takipçisi olup hemşehrilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

 Hatay’da Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile de bir araya gelen Çalışkan, AFAD Koordinasyon Merkezinde yapılan koordinasyon toplantısında vatandaşın yaşadığı sorunları Bakan Kurum’a aktarırken, yapılan inşaatlarda incelemelerde bulundu.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 15 Temmuz 2024
İmsak 03:43
Güneş 05:24
Öğle 12:50
İkindi 16:40
Akşam 20:05
Yatsı 21:39
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı