Oruç vücuda yenilenme imkanı veriyor

29 Mayıs Devlet Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Aksan, "Sağlıklı bireyler açısından oruç tutmak, vücut için bir yenilenme, dinlenme imkanı da sağlıyor" "Ramazanda iftarla sahur arasında 8-10 bardak, sahurda ise 3-4 bardak su içildiğinde sıvı yetersizliği söz konusu olmayacaktır" dedi.

SAĞLIK 08.03.2024, 20:10
1
Oruç vücuda yenilenme imkanı veriyor
Bu yıl Ramazan ayında ortalama 14 saat süren oruç, bedenin dinlenmesine ve yenilenmesine yardımcı olduğu gibi ruh için de fayda sağlıyor.
Sağlık Bakanlığı Devlet Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Hicran Köremezli Aksan, 11 Mart'ta başlayan Ramazan ayında sağlıklı beslenme önerileri hakkında bilgi verdi.
Kronik hastalığı, diyabeti ya da başka sağlık sorunları olan kişilerin mutlaka doktorlarına danışarak oruç tutmaları gerektiğine dikkat çeken Aksan, "Sağlıklı bireyler açısından oruç tutmak, vücut için bir dinlenme, yenilenme imkanı da sağlıyor. Elbette belirli noktalara dikkat ederek oruç tutulması önemli" dedi.
Aksan, Ramazan ayında sahur yaparak oruç tutmanın önemli olduğunu ve bunun bir kahvaltı öğünü olarak değerlendirilebileceğini vurgulayarak, "Sahurda tok tutma özelliğini de dikkate alarak proteinden zengin besinlerin tercih edilmesinde fayda var. Az yağlı, tuz içeriği az olan peynir, yumurta, yoğurt, süt gibi besinler tercih edilebilir" diye konuştu.
Sindirim sorunlarını en aza indirmek için mevsim sebzelerinin tüketilebileceğini ifade eden Aksan, enerji açığını kapatmak için de sahurda çiğ badem ve ceviz gibi gıdaların tüketilebileceğini söyledi.

Kan şekeri düşük olan ve susuzluk çeken kişilerin uzun süre oruç tuttukları için iftar sofrasına oturabildiklerine belirten Aksan, sözlerini şöyle sürdürdü

Aksan, iftarda ana yemek olarak et yanında garnitür sebze, etli sebze yemeği ile devam edilebileceğini belirtti.

Ramazan ayında iftar ve sahur arasında sınırlı bir sürede sıvı tüketilebileceğinin ifade eden Aksan, "İftarla sahur arasında 8-10 bardak, sahurda ise 3-4 bardak su içildiğinde sıvı yetersizliği söz konusu olmayacaktır. Sahura kalkmadan oruç tutmayı planlayan kişilerin de mutlaka sahur vakti kalkıp 3-4 bardak su içip oruç tutmaya devam etmeleri daha sağlıklı olacaktır." dedi.
Vücudun su atımını artırdığı için iftarda sahur yerine kahve ve çayın tercih edilmesi önerisinde bulunan Aksan, tatlı ihtiyacı duyulduğunda iftar sonrası meyve, haftada 1-2 kez de sütlü tatlıların tüketilebileceğini kaydetti.
Aksan, ramazanda iftardan 1-1,5 saat sonra 30-45 dakika arasında hafif veya orta tempolu yürüyüşün de sağlık açısından faydalı olduğunu dile getirdi.
"İftarda bir hurma ve bir bardak suyla oruç açılarak susuzluk ve kan şekeri normal düzeye çekilmeli. Ardından bir kase çorba, bir ince dilim tam buğday veya çavdar ekmeği ile menüye devam edilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, tokluk hissi ilk 10-15 dakikada oluşur. Bu nedenle çorbayla oruç açıldıktan sonra bir müddet salata, yoğurt gibi besinlerden alınmasını ve ana yemeğe 10-15 dakika beklenerek geçilmesini öneriyoruz. Yiyeceklerin küçük lokmalar halinde, çok çiğneyerek, yavaş yenilmesi de aşırı besin tüketiminin kontrol altına alınmasını sağlar."

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 23 Nisan 2024
İmsak 04:19
Güneş 05:47
Öğle 12:42
İkindi 16:25
Akşam 19:27
Yatsı 20:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı