ÖSYM'den yapay zeka hamlesi!

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, Genel İstişare ve Eğitim Toplantısı'nda yapay zeka kullanımının artacağını söyledi.

EĞİTİM 13.02.2024, 11:40
1
ÖSYM'den yapay zeka hamlesi!
ÖSYM'nin açıklamasına göre, Bayram Ali Ersoy, ÖSYM Başkanlığınca bu yıl yapılacak sınav uygulamaları ve yeni projelerin değerlendirildiği Genel İstişare ve Eğitim Toplantısı'nda sunum yaptı. Sunumda uygulamada olan sınavlara ve hazırlık aşamasında olan projelere yönelik değerlendirmelerde bulunuldu.

Ersoy, ÖSYM'nin sınav uygulamalarında yapay zekayı aktif şekilde kullanmayı hedeflediklerini duyurdu:
"Ekibimizde yapay zeka uzmanları var. Bu hocalarımızdan en verimli şekilde faydalanmayı hedefliyoruz. Bu alanda çalışmalarımızı başlattık. Atacağımız bu adım, tüm kurumların sınav süreçlerinde çok daha etkili koordinasyon kurmasını sağlayacak. Yapay zeka ile soru üreteceğiz, değerlendirmeler yapacağız ve bu alanda çok önemli bir başlangıç olacak. Sınavları çok daha verimli ortamlarda gerçekleştirmemize büyük katkı sağlayacak. Yapay zekadan faydalanırken insan faktörünü de göz ardı etmeyeceğiz, makine ile insan dengesini koruyacağız."

Elektronik sınav (e-sınav) olarak gerçekleştirilen yabancı dil sınavlarına iki yeni sınav daha eklendi. STS Eczacılık ve 2023 Eczacılıkta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavları da dijital ortamda gerçekleştirildi.
Ersoy, dijital sınava doğru değişimle ilgili, "İlerleyen süreçte dijital ortamda gerçekleştirdiğimiz yeni sınavlarımız da olacak. Kağıt tabanlı sınavlardan dijital tabanlı uygulamalara geçiş noktasında çalışmalarımız devam edecek. Dijital uygulamalar beraberinde hem tasarrufu getirecek hem de adaylara sınav sonuçlarını çok daha hızlı kullanma imkanı sunacak." dedi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 27 Şubat 2024
İmsak 05:47
Güneş 07:07
Öğle 12:57
İkindi 16:06
Akşam 18:37
Yatsı 19:51
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı