Son Dakika

Otomobil alacaklar dikkat! İşte en ucuz otomatik vitesli otomobiller

Otomatik vitesli otomobil almayı düşünenlerin sayısı manuel viteslilere göre daha fazla. Otomatik vitesli araçların fiyatları manuel viteslilerden biraz daha yüksek olsa da en uygun marka ve modelleri sizin için listeledik. Otomatik vitesin sorunsuz çalışması için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar mevcut. İşte merak edilenler…

GÜNDEM 05.12.2023, 13:40
2
Otomobil alacaklar dikkat! İşte en ucuz otomatik vitesli otomobiller

Günümüzde Türkiye’de trafikteki araç sayısının 28 milyonu geçmiş durumda. Sabah ve akşam saatlerinde yolların çoğu dolu olduğu için trafik akışı bir hayli yavaşlıyor.

Birçok sebepten dolayı büyük şehirlerde trafikte yol almak zorlaştı. Bunlar arasında şehir planlaması, kentleşme sorunları, hava durumu, otopark yetersizliği gibi şeyler var. Manuel vitesli otomobillerle trafikte kalmak sürücü için daha fazla efor gerektirdiği için yoruyor. Manuel viteste debriyaj, vites senkronu yoğun trafikte çok yıpratıyor.
Manuel araç kullanmak bazen daha keyifli olabiliyor, otomobile daha iyi hakim olan manuel vitesi sevenler de var.

Sıfır otomobillerde yıl sonu kampanyaları ve ekstra fiyat indirimleri yapıldı. Bu sayede önceki aylara göre otomatik vitesli otomobile çok daha uygun fiyata sahip olunabiliyor.

Otomatik vitesli araç satışları son yıllarda arttı. Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği’nin son raporuna göre Ocak-Kasım döneminde otomatik şanzımanlı otomobil satışları 690.471 adetle yüzde 82,1 pay alırken, manuel şanzımanlı otomobiller 150.454 adetle yüzde 17,9 pay aldı.

Manuel vitesli araçların satışlarındaki yüzde 17,9’luk payın çoğunu ticari araçlar kapsıyor. Geri kalanı ise baz model otomobiller. Yani otomobil alanların çok büyük bir kısmı otomatik vitesi seçiyor.


2010 yılından önceki otomatik vitesli araçlarda arıza meydana geldiğinde ustasını aramak, parça bulmak gibi zorluklar yaşanıyordu. Ustalar da işlerini iyi yapamadıkları için otomatik vitesli araçların sık sık arıza yaptığı ve çok masraflı olduğu söyleniyordu. Ancak günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle birlikte otomatik vitesli araçlar doğru şekilde kullanıldığında arıza çıkarmadan yüz binlerce kilometre gidebiliyor. Bazı markaların otomatik şanzımanları hala büyük masraflara sebep olsa da çoğunun problemi yok.

Otomatik vitesli araçlarda ani hızlanmalar, sert gaz verme, vites konumunu çok çabuk değiştirme, P konumuna getirdikten sonra freni bırakıp tüm ağırlığı şanzımana yükleme, devamlı yüksek devirde kullanıp balata ve yağın ısınmasına sebep olma, şanzıman yağını yıllarca değiştirmeden kullanma gibi birçok olumsuz durum otomatik şanzımanların en büyük düşmanlarıdır.

Manuel olsun, otomatik olsun araçlarda gaza tam basıp ani hızlanmalar yapmak motor, şanzıman, aks ve ön takım parçalarına zarar veriyor. Ani ivmenin etkisiyle ön takım parçaları zorlanırken, motor da güç kaybediyor, bunun sonucunda şanzıman da çıkan gücü tekerlere aktarmak için aks üzerinde baskı oluşturuyor ve bunu kaldıramayan aks zamanla aşınıp kopuyor ya da kesiliyor. Bunun yanı sıra manuel olsun otomatik olsun (CVT dışında) debriyaj balatası, bilyası ve baskısı vardır ve çok ısınmaktan dolayı çabuk eskirip büyük masraflara yol açabilir.

Gaza aniden basıp hızlanma yapmayın, gaz pedalına daha nazikçe dokunarak kullanmak hem parçaların ömrünü hem de yakıt tasarrufunu arttırır. Topuğunuzu paspasa dayayıp gaz pedalına daha hafif basabilirsiniz ve böylece motor, şanzıman, ön takım gibi parçaların eskimesini önlersiniz.

Otomatik vitesli araçlarda P park konumu, R geri vites, N boş vites, D ileri vites anlamına geliyor. L, L1 gibi ifadeler ise daha alçak hızlarda aracın ağır çalışmasını sağlıyor. L, L1 gibi vitesleri dik rampa çıkarken kullanabilirsiniz. Bazı araçlarda da D yani ileri vites terimi A olarak da görünebiliyor.
Vites kolunu çabuk hareket ettirdiğinizde şanzımanın içindeki vites değiştirici motor da çabuk hareket edecek ve mekanik parçaların çabuk eskimesine sebep olacaktır. En iyi vites değiştirme şekli sakin ve N yani boş vitesi kullanarak yapmaktır. Yani, R vitesinden D vitesine geçerken arada N boş vitesi vardır. R’den N’ye gelip, sonra D’ye almanız daha iyi olur. Birçok kullanıcı R’den D’ye hızla vitesi atıyor ve şanzıman N’yi görmeden içeride mekanik hasarlar oluşturacak şekilde D’ye geçmiş oluyor.

Vitesi P yani park konumuna getirmek için bazı detaylar büyük arızaların önlenmesine yardımcı olabilir. Öncelikle araç çalışır haldeyken N konumuna gelinir ve bu sırada fren pedalına basılır, el freni çekilir, ayak frenden kaldırılır ve araç boş viteste el freniyle durur. Sonrasında eğer araba izin veriyorsa kontak kapatılır ve vites P konumuna alınır. Bazı araçlarda kontak kapatmaya izin vermiyorsa yukarıdaki adımlar uygulanıp P konumuna gelinir. Bunu yapmanın amacı ise aracı park konumuna getirdiğinizde şanzımanın üzerinde hiçbir yük kalmamasıdır. Aksi takdirde, P konumuna getirip ayağınızı da frenden kaldırırsanız sonra el frenini indirirseniz tüm yük şanzıman dişlisine yüklenmiş oluyor ve aracın tüm ağırlığını sadece bir dişli taşıyor. Zaten böyle durumlarda aracı çalıştırıp ileri konumuna almak istediğinizde şanzıman kolunun sert bir şekilde sırayla R’ye geçtiğini göreceksiniz ve vites geçişi sırasında ses işiteceksinizdir.

ŞANZIMAN YAĞINI DEĞİŞTİRMEK GEREKİR
Manuel de olsa otomatik de olsa şanzıman yağları bazı ustaların dediği gibi ömürlük değildir. Sonuçta şanzımanın içinde onlarca dişli var ve şanzıman yağı da bu dişlilerin sağlıklı çalışması için görev yapıyor. Şanzıman yağı otomobil üreticisinin belirttiği aralıklarda uygun yağ ile değiştirilmeli. Aksi halde küçük masraflardan kaçarken çok büyük masraflarla karşılaşabilirsiniz.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 29 Şubat 2024
İmsak 05:45
Güneş 07:04
Öğle 12:56
İkindi 16:07
Akşam 18:39
Yatsı 19:53
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı