Otomobil fiyatlarına dev zam haberleri sonrası Çin'li araç üreticilerinden açıklama geldi!

Ticaret Bakanlığı'nın Çin'den ithal edilecek otomobillere ilave gümrük vergisi getirmesi, Çinli otomotiv devlerini harekete geçirdi. Chery ve MG, Türkiye'de fabrika kurma yatırımlarını hızlandırdıklarını ve en kısa sürede inşaata başlayacaklarını açıkladı.

EKONOMİ 10.06.2024, 09:10
2
Otomobil fiyatlarına dev zam haberleri sonrası Çin'li araç üreticilerinden açıklama geldi!
Ticaret Bakanlığı'nın Çin'den ithal edilecek otomobillere ilave gümrük vergisi getirmesi, beklenmedik bir gelişmeye yol açtı. Çinli iki otomotiv devi, bu kararı Türkiye'de yatırım yapma fırsatı olarak değerlendirerek harekete geçti.
Chery Türkiye Başkanı Si Fenghuo, hükümetin vergi düzenlemesine saygı duyduklarını ve bu duruma uyum sağlamak için çalıştıklarını ifade etti.
Aynı zamanda Fenghuo, Türkiye'de fabrika kurma ve üretim yapma planlarının fizibilite analizini de hızlandırdıklarını açıkladı.
Pazarda önemli bir paya sahip olan MG markası da Türkiye'ye yatırım yapmak için harekete geçti.
Doğan Trend Otomotiv CEO'su Kağan Dağtekin, MG Yönetimi'nin Avrupa'daki gelişim planları kapsamında Türkiye'de üretim tesisi kurmayı planladığını ve bu konuda Doğan Trend ile niyet mektubu imzalama aşamasına geldiklerini belirtti. Dağtekin, Sanayi Bakanlığı'nın da bu yatırıma destek verdiğini ifade etti.
Resmi Gazete’de yayımlanan kararnameye göre, Çin’den ithal edilen tüm otomobillere ilave yüzde 40 gümrük vergisi uygulamasının 30 gün sonra yürürlüğe alınacağın açıklanmıştı. Böylece hem ilave gümrük vergisi uygulanan araç türleri (8703 Gtip no kapsamında) yeni ve kullanılmış olarak artarak detaylandırılırken hem de en düşük ilave gümrük vergisi 7.000 dolara çıkartılmış olacak.
Öte yandan alınan karar doğrultusunda artık sadece elektrikli otomobiller için değil tüm otomobiller için yüzde 10 gümrük vergisi ödeneceğini ifade etmişti.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 24 Haziran 2024
İmsak 03:28
Güneş 05:13
Öğle 12:46
İkindi 16:37
Akşam 20:09
Yatsı 21:47
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı