Son Dakika

“Özel eğitim kurumlarında eğitim bir çıkmazda”

Öğretmenlere güzel sözlerin ve öğretmenlerin övülmesinin ardından Öğretmenler Günü sona ererken, öğretmenlerin sorunlarına yönelik olarak ise hiçbir adım atılmadı. Özel sektörde çalışan öğretmenler ise bir kez daha çağrıda bulunarak sorunlarının çözülmesi için MEB’e seslendi.

EĞİTİM 26.11.2023, 04:35
1
“Özel eğitim kurumlarında eğitim bir çıkmazda”
Geçtiğimiz gün tüm Türkiye’de Öğretmenler Günü vesilesiyle öğretmenlere güzel sözler söylenirken, özel sektör öğretmenleri ise sorunlarının çözümü için çağrılarını dile getirerek, MEB’e seslendi. Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası Basın Sekreteri Umut Erkurt, öğretmenlerin özel sektörde özlük ve mali haklarında yaşanan eksiklikler nedeniyle yaşadıkları sorunların bir an önce çözülmesi gerektiğine dikkat çekti.  Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası Basın Sekreteri Umut Erkurt, öğretmenlerin sorunlarının hızla çözülebilecek sorunlar olduğunu kaydederek, “Öğretmenler, lafla peynir gemisi yürütülmesinden artık bıktı. Özel öğretim kurumlarında eğitim bir çıkmazda, derin bir krizde” dedi.

Özel sektör öğretmenlerinin 2014 yılında kaldırılan taban maaş hakkının tekrar verilmesi talebinin olduğuna dikkat çeken Erkurt, öğretmenlerin, sadece taban maaş sorunu değil, var olan diğer sorunlarının sonucunda mesleklerini nitelikli ve verimli yapmasını etkilediğinin altını çizdi. Erkurt, “Yaşama savaşı veren, yoksulluk ve hatta açlık sınırındaki ücretlerle tam olarak açlıkla boğuşan kolejlerdeki, kurslardaki ya da rehabilitasyon merkezlerindeki öğretmenler mesleklerini verimli bir şekilde nasıl yapabilir? Özel öğretim kurumlarında çalışan eğitim emekçileri; Milli Eğitim Bakanlığı’nın denetleyici görevini üstlenmemesi, yasa ve yönetmeliklerin takibini yapmaması yani patronlara devasa bir sömürü alanı bırakması nedeniyle türlü aşamalarda ezilmekte ve sömürülmektedir” dedi.

Özel sektörde çalışan öğretmenlerin MEB tarafından belirlenen ders saatlerinde haftalık yasal sınır olan 40 saatin üzerinde çalıştırıldığını belirten Erkurt, özel sektör öğretmenlerinin birçok kurumda ek ders ücretlerini alamadığına değinerek, “Haftalık 20 saati aşan her saat için öğretmene ek ders ücreti ödenmek zorundadır. Bu ek ders ücretleri, ülkedeki neredeyse tüm kurumlar tarafından gasp edilmektedir. Bunun sonucu olarak sabahtan akşama aralıksız şekilde kafa gücüyle çalışan, mesleğini asla verimle yapamayan bir meslek grubu ortaya çıkmakta; bu durum da başta öğretmenlik mesleği olmak üzere tüm eğitim sisteminin sermayeye kurban edilmesine, çürümesine ve yozlaşmasına neden olmaktadır” ifadelerini kullandı.

Özel sektörde çalışan öğretmenlerin belirli süreli iş sözleşmelerine bağlı olarak çalıştığının altını çizen Erkurt, bu sözleşme ile eğitimcilerin mevsimlik işçi statüsünde olduğuna dikkat çekerek, “Belirli süreli iş sözleşmeleri, özel öğretim kurumlarında çalışan öğretmenlerin güvencesizliğinin temelidir. Mevsimlik işçilerin emeklerine saygımız sonsuz ancak öğretmen ‘mevsimlik işçi’ değildir. Bu ülkede bir Millî Eğitim Bakanlığı var. Bu bakanlıkta, patronların taleplerini karşılamak için her çalışma yapılıyor. Bunlardan sonuncusu, patronların SGK prim ödemesi yükünden kurtarılması” dedi.

MEB Bakanı Tekin’in geçtiğimiz aylarda öğretmenlere ayrımcılık ile ilgili sözlerini anımsatan Erkurt, sonradan bu açıklamalardan vazgeçildiğinin altını çizerek, “Öğretmenler, lafla peynir gemisi yürütülmesinden artık bıktı. Özel öğretim kurumlarında eğitim bir çıkmazda, derin bir krizde. Öğretmenlerin bakanlıktan çok somut ve acil talepleri var hatta bu sorunların büyük bölümü çok hızlı çözülebilecek nitelikte, buna kuşkumuz yok” diye konuştu.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 24 Şubat 2024
İmsak 05:51
Güneş 07:10
Öğle 12:57
İkindi 16:04
Akşam 18:34
Yatsı 19:48
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı