Özel hastane acilinde muayene ücretli mi?

Özel hastanelerin çeşitli bölümlerinde çeşitli sağlık uygulamalarına ödenen ücretler bazen çok fazla olabilir. Bu yüzden özel hastanelerle ilgili acil muayenenin ücretli olup olmadığı gibi bilgileri öğrenmek önemlidir. İşte konu hakkında önemli bilgiler…

EKONOMİ 09.02.2024, 14:40
Özel hastane acilinde muayene ücretli mi?
Özel hastane acilinde acil durumlarda muayene ücreti alınmaz. 2020 yılından önce yasaya göre özel hastanelerin acil muayenesinde bile ödeme alması yasal olsa da yapılan düzenlemelerle birlikte sağlık sisteminin düzeltilmesi adına bu durum değiştirilmiştir. Ancak, söz konusu olan acilde yapılacak muayenenin gerçekten acilen müdahale edilmesi gereken bir sağlık problemi üzerine gerçekleşmesi gerekir. Örnek olarak soğuk algınlığı için özel hastane acilinde ücretsiz bir şekilde muayene olamazsınız ama hipertermi gibi kalıcı sorunlara yol açacak sağlık problemleri için özel hastane acilinde ücretsiz bir şekilde muayene olabilirsiniz.
Acilde sigortasız muayene ücreti gibi bir ücret bulunmamaktadır. Kişi, sağlık sigortasına sahip olmasa bile acilde yeşil alandan giriş yaparak herhangi bir ücret ödemeden muayene olabilir. Bu sayede yoksul vatandaşların da sağlık hizmetlerinden faydalanması sağlanmıştır.
112 Ambulans, kişinin talebi ya da acil durumlar söz konusu ise özel hastaneye gidebilir. Yani, devlet tekelinde olan sağlık kuruluşlarının ambulanslarını kullanarak özel hastaneye gitmeniz mümkündür. Ancak, özel hastanelerin büyük bir çoğunluğu kendi ambulanslarını kullanan hastalardan ekstra ücret talep etmektedir. Bu konu ile ilgili bir yasa bulunmadığı için bu ücreti ödemek zorunda kalabilirsiniz.
Devlet hastanelerinde acilde muayene ücreti alınamaz. Yapılan düzenlemeler doğrultusunda, acilde yeşil alandan giriş yapan ve acilen müdahale gerektiren sağlık problemlerine sahip olan hastalardan herhangi bir ücret talep edilemez. Ancak, acilen müdahale edilmesi gereken bir sağlık probleminiz yoksa ve devlet hastanesi acilinde ücretsiz bir şekilde muayene olmak isterseniz bu talebiniz büyük ihtimalle reddedilecektir.
Acilde yeşil alanda geçerli nedenler ile muayene olduysanız ve acil muayene ücreti ödemek zorunda bırakılmışsanız şikâyet ederek bu parayı geri alma hakkınız bulunur. Bunun için ALO 170 Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi hattını aramanız gerekir. Hattı aradıktan sonra temsilciye bağlanarak durumu anlatmanız gerekir. Durumu anlattıktan sonra faks ya da mail gibi yöntemlerle muayene detaylarına ilişkin belgeleri yetkililere göndermeniz gerekebilir.
Özel hastane acili rapor verebilir. Acilde muayene olmuşsanız o gün için iş göremez raporu ya da dinlenmeniz gereken bir sağlık probleminiz varsa daha uzun süreli iş göremez raporu alabilirsiniz. Bu raporlar sayesinde de tıpkı devlet hastanelerinden aldığınız raporlar için söz konusu olduğu gibi çalışmadığınız günlerin maaş ödemesinin belirli bir kısmını almanız mümkün hale gelir.
Özel hastane açılış saatler, hastaneler arasında değişkenlik gösterebilir. Ancak, genel olarak özel hastaneler saat 08:30 itibariyle hizmet vermeye başlarlar. Buna ek olarak bazı özel hastanelerde giriş 09:00 itibariyle de olabilir.
Özel hastane doğum ücreti, hastaneler arasında değişiklik göstermektedir. Bazı özel hastane ya da kadın doğum kliniklerinde doğum ücreti 5.000 TL gibi düşük bir değer olabilirken bazılarında ise 80.000 TL civarında olabilir. Burada önemli olan hastanenin bulunduğu konum, hastanede yer alan kadro, hastanenin imkanları ve hastanın nasıl bir doğum istediği gibi etkenlerdir.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 22 Şubat 2024
İmsak 05:55
Güneş 07:14
Öğle 12:57
İkindi 16:02
Akşam 18:31
Yatsı 19:45
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı