Özel okul fiyatları cep yakıyor: Veliler çaresiz! İşte özel okul fiyatları..

80 özel okul yeni öğrenci kayıtlarına hazırlanırken, veliler yüksek maliyetler karşısında endişeli. Birçok okulda ücretler 1 milyona yaklaştı. Bu durum, birçok aileyi zor durumda bırakıyor. İşte bazı özel okulların güncel fiyat listesi...

EKONOMİ 11.06.2024, 09:20
Özel okul fiyatları cep yakıyor: Veliler çaresiz! İşte özel okul fiyatları..
Yeni eğitim-öğretim yılı yaklaşırken özel okul fiyatları da merak konusu. Ekonomik koşullar göz önüne alındığında veliler için endişe verici bir tablo ortaya çıkıyor.  Geçen yıla göre özel okul fiyatlarında kayda değer bir artış var. Bazı okullarda fiyatlar neredeyse iki katına çıktı. Bu durum, özellikle orta gelirli aileler için büyük bir yük oluşturuyor.

Son yıllarda özel okul fiyatlarındaki artış, velileri adeta çaresiz bıraktı. Özellikle de prestijli kolejlerde eğitim ücretleri, ev fiyatlarına yaklaşır hale geldi. Bazı okullarda yıllık ücretler 1 milyona yaklaşırken, ortalama fiyatlar da oldukça yüksek.
Örneğin, geçen sene 448 bin TL olan Koç Lisesi'nin yıllık ücreti, yüzde 130 zam ile bu yıl 1 milyon 50 bin TL'ye yükselirken, 5 gün yatılılık için bu fiyata 332 bin 500 TL, 7 gün yatılılık için ise 437 bin TL ekleniyor.
Koç Lisesi'nde bu yıl eğitime başlayan bir öğrencinin lise eğitimini tamamlaması durumunda, ara sınıflardaki zamlarla birlikte ödeyeceği toplam ücretin 7 milyon TL'yi aşacağı belirtiliyor.

Robert Kolej, bu yıl da en yüksek ücret talep eden özel okullar arasında yer alıyor. LGS'de en az yüzde 0.5'lik dilime giren öğrencileri kabul eden okul, hazırlık sınıfı ücretini geçen yıla göre %135 artırarak 1 milyon 47 bin 900 TL'ye çıkardı. Bu rakam, özel okul tarihindeki en yüksek fiyatlardan biri olarak dikkat çekiyor.
Sadece Koç Lisesi ve Robert Kolej değil, birçok özel kolej de bu yıl fiyatlarında önemli artışlara gitti. Bu durum, velileri büyük bir çıkmaza sürüklüyor.

LGS puanı ile öğrenci alan prestijli Fransız liselerinde de hazırlık sınıfı ücretlerine yüksek oranlarda zam yapıldı. Zam oranları %150'yi bulurken, veliler bu duruma tepkili. Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi'nin hazırlık sınıfı ücreti bu yıl 953 bin 180 TL olarak açıklandı. Saint Benoit Fransız Lisesi ise 890 bin TL'lik bir ücret belirledi.
Diğer öze okulların fiyatları ise şu şekilde:

Kaynak: Ekonomim

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 22 Haziran 2024
İmsak 03:27
Güneş 05:12
Öğle 12:46
İkindi 16:37
Akşam 20:09
Yatsı 21:47
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı